Jak układać kostkę brukową?

Jeśli chcesz, aby otoczenie Twojego domu prezentowało się stylowo i elegancko, postaw na sprawdzone rozwiązania - ułóż na terenie posesji funkcjonalną i trwałą kostkę brukową. Kostka brukowa znakomicie spełnia funkcje dekoracyjne, a przy tym jest odporna na korozję i dostępna w wielu atrakcyjnych kolorach i kształtach. Można ją dopasować niemal do każdej aranżacji i dobrać paletę kolorów oraz wzór do swoich indywidualnych upodobań. Jak układać kostkę brukową, aby podłoże było proste i stabilne? Powierz układanie kostki brukowej odpowiednim fachowcom!

Jak układać kostkę brukową?

Jeśli skorzystasz z naszego praktycznego poradnika, samodzielne ułożenie kostki brukowej nie będzie stanowić dla Ciebie najmniejszego problemu. To rozwiązanie dla osób, które nie chcą zlecać układania kostki brukowej zewnętrznym fachowcom z firmy brukarskiej, a marzą o pięknej i trwałej nawierzchni.

Jak układać kostkę brukową? Zacznij od pomysłu i odpowiedniego planu

Brukowanie powierzchni należy rozpocząć w momencie, kiedy budowa domu jest już zakończona, a wszystkie ogrodzenia, murki i schody stoją na swoim miejscu. Układanie kostki brukowej jest w gruncie rzeczy proste, gdyż można ją ułożyć na dowolnie wielkiej powierzchni bez wykonywania dylatacji. Przed przystąpieniem do realizacji prac należy sporządzić plan. Będzie do tego potrzebne ustalenie wielkości powierzchni, zaprojektowanie instalacji odwodnieniowej, ustalenie przewidywanych obciążeń oraz spadków nawierzchni, które zapewnią naturalny spływ wody, oraz - zaprojektowanie wymarzonego wzoru.

Układanie kostki brukowej - kolejne kroki

Prace związanie z ułożeniem kostki brukowej można podzielić na kolejne etapy:

  • Wyznaczenie terenu - za pomocą wbitych w podłoże kołków i linek albo żyłek, oznaczamy poziom, na którym znajdzie się nawierzchnia. Linki wyznaczą górną krawędź układanej kostki brukowej. Wymiary powierzchni najlepiej zaplanować tak, aby uniknąć konieczności cięcia kostek. Warto też wyznaczyć punkty orientacyjne w miejscach charakterystycznych dla zaplanowanego wzoru.
  • Korytowanie - wykonanie w gruncie rodzimym wykopu na powierzchni przeznaczonej do ułożenia kostki. W zależności od rodzaju gruntu oraz przewidywanych obciążeń wykop powinien mieć głębokość 20 - 50 cm. Grunty piaszczyste oraz nawierzchnie, które będą służyć jako chodniki, wymagają zagłębienia 15 - 20 cm, jednak na glebach podmokłych oraz w miejscach, gdzie planowany jest wjazd ciężkich samochodów, wykop musi mieć co najmniej 50 cm.
  • Wyrównanie gruntu - polega na ukształtowaniu powierzchni i wykonaniu docelowych spadków i nachyleń. Dla zapewnienia prawidłowego odpływu wody deszczowej nadany spadek powinien wynosi 1 - 3% (1 - 3 cm/m). Grunt można wyrównać za pomocą warstwy gruboziarnistego piasku, a następnie ubić zagęszczarką mechaniczną, ubijakiem lub walcem.
  • Wykonanie instalacji odwadniającej - jest niezbędna przy dużych powierzchniach i wjeździe do garażu. Wypusty powinno się umieścić przy rynnach i kranach ogrodowych. Odwadniające korytka należy połączyć z rurami odpływowymi, które odprowadzą wodę do kanalizacji deszczowej, studni chłonnej czy innych zbiorników lub (na gruntach przepuszczających wodę) po prostu 20 - 30 m od budynków.
  • Wykonanie podbudowy - podbudowę można wykonać z tłucznia, kruszywa naturalnego lub mieszanki piasku ze żwirem. Pełni ona funkcję stabilizującą. Wymaga mechanicznego zagęszczenia za pomocą walca lub specjalnego wibratora drogowego. Dzięki niej można będzie równo ułożyć kostkę.
  • Wykonanie obramowania - krawężniki należy osadzić w wykopie o dnie pokrytym podsypką z piasku, nad którą znajdzie się ława z chudego betonu. Przy wyrównywaniu można użyć gumowego młotka. Przestrzenie pomiędzy poszczególnymi krawężnikami trzeba wypełnić piaskową spoiną.
  • Wykonanie podsypki o grubości 4 - 5 cm po zagęszczeniu. Jeżeli podsypka z płukanego piasku nie będzie zagęszczana, kostkę należy ułożyć parę milimetrów powyżej planowanej wysokości (bo podłoże będzie jeszcze osiadać).
  • Układanie kostki brukowej - zgodnie z zaplanowanym wcześniej wzorem ułożyć kostki rzędami, zostawiając wolne miejsca tam, gdzie cała kostka brukowa się nie mieści. Kostkę należy układać z zachowaniem fug, które na bieżąco powinny być wypełniane drobnym piaskiem. Miejsca na skraju, których nie udało się wypełnić kostką w całości, należy wypełnić kotkami odpowiednio przyciętymi za pomocą gilotyny hydraulicznej lub szlifierki kątowej z tarczą do betonu. W trakcie układania warto sprawdzać precyzję ułożenia kostek poziomnicą.
  • Ubijanie kostki i wypełnianie szczelin - ostatni etap prac wymagający użycia wibratora płytowego z nakładką z gumy. Po wykonaniu wibrowania na powierzchni należy rozsypać warstwę drobnego piasku, a następnie wmieść go między fugi tak, aby całkowicie wypełnił wolne przestrzenie. Warto polać warstwę piasku wodą i pozostawić aż osiądzie, co ustabilizuje cała nawierzchnię.
jak układać kostkę brukową
Kostka brukowa jak układać?

Układanie kostki brukowej - kilka praktycznych wskazówek

O tym trzeba pamiętać:

  • Należy usunąć z podłoża całą warstwę urodzajną, bo kiedy próchnica się rozłoży, nawierzchnia może się miejscowo zapaść.
  • Warstwy podbudowy i podsypka koniecznie muszą być dokładnie wyrównane i ubite.
  • Nawierzchni należy nadać 1-3% spadek i skierować wodę od budynku, na przykład na trawnik.
  • Przed rozpoczęciem układania warto wymieszać kostki pochodzące z różnych opakowań, aby otrzymać powierzchnię o jednolitym kolorze. Kostkę warto kupić z zapasem.

Po wykonaniu wszystkich czynności opisanych w poradniku, możesz uznać, że budowa domu i wykonanie eleganckiego wystroju posesji są już zakończone. Pozostaje się cieszyć pięknem ułożonej kostki.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »