Jak profesjonalnie wytapetować ściany?

Drobne remonty i wykończenie wnętrz takie jak tapetowanie ścian wiele osób chce wykonywać na własną rękę. Motywuje się to faktem chęci uzyskania oszczędności, a także wykonaniem prac dokładnie tak, jak ma się zaplanowane, bez konieczności tłumaczenia pomysłów innym. Jednak wiedza o tym, jak położyć tapetę w profesjonalny sposób nie jest wcale taka oczywista, a w wielu sytuacjach okazuje się, że to doświadczenie odgrywa kluczową rolę. Jakimi zasadami warto kierować się podczas tapetowania, jakie narzędzia i materiały będą przydatne? Kiedy planując tapetowanie, powinno się zatrudnić profesjonalnych wykonawców?

klejenie tapety

Profesjonalne tapetowanie ścian – podstawowe zasady


Jeśli chodzi o tapetowanie cena usług wykonywanych przez profesjonalistów może być zależna od wielu czynników. Wbrew pozorom tapetowanie to nie tylko nakładanie kleju i przyklejenie papieru na ścianę. Właściwe klejenie tapety wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, najczęściej także pasowania wzorów, docinania tapet do specyfiki pomieszczenia. Co więcej, w związku z wieloma rodzajami tapet na rynku, nawet kwestia doboru odpowiedniego kleju może okazać się kluczowa. Z tego też powodu, jeżeli chodzi o tapetowanie cennik usług bywa mocno zróżnicowany.

Przygotowując się do samodzielnego wykonania tego typu pracy, warto wziąć pod uwagę fundamentalne zasady:

 1. Przygotowanie podłoża.
  Mimo iż wiele osób uważa, że grube tapety z wypukłym wzorem można kłaść nawet na nierównej powierzchni, odpowiednie przygotowanie ściany jest kluczowe. To nie tylko uzupełnienie braków i wygładzenie nierówności, ale także usunięcie powierzchni, które nie są spójne i mogłyby po czasie same odpaść. Do fazy przygotowania podłoża pod tapetowanie należy również gruntowanie gwarantujące lepszą przyczepność i wiązanie.
 2. Dobór tapety do wnętrza.
  Kwestia doboru tapety to nie tylko wrażenie wizualne, ale również odpowiednia jakość i rodzaj materiału. Tapety mogą być różnej grubości, jak również z różnych materiałów - papieru, syntetyczne czy z podkładem fizelinowym. Warto wziąć pod uwagę warunki panujące w pomieszczeniu, narażenie na silne promieniowanie słoneczne czy wilgoć. Wybór warto również uzależnić od rodzaju oświetlenia oraz wystroju wnętrza.
 3. Przygotowanie do tapetowania.
  Tapetowanie ścian wymaga pewnej przestrzeni i panującej wokół czystości. Warto dobrze odkurzyć przestrzeń, na mokro przetrzeć podłogi przed kładzeniem tapety. Przycinanie i pasowanie tapety powinno odbywać się na powierzchni płaskiej. Jeżeli tapeta wymaga smarowania przed przyklejeniem, warto przygotować do tego celu stół. Warto również wcześniej przygotować niezbędne narzędzia oraz klej.
 4. Precyzyjne tapetowanie ścian.
  Większość tapet dostępnych na rynku, a w szczególności fototapety wymagają precyzyjnego pasowania wzoru. Dodatkowo wszystkie konieczne wycięcia pod gniazdka czy uchwyty ścienne muszą być również dobrze wykonane. W zależności od rodzaju materiałów i kleju przykładanie tapety może wymagać odczekania określonego czasu. Jak położyć tapetę? Warto rozpocząć od drzwi lub okien. By była położona pionowo, z użyciem poziomicy trzeba wyznaczyć odpowiednią linię. Jeżeli na tapecie zaznaczony jest kierunek, przy tapetowaniu warto wziąć go pod uwagę, by łączenia były mało widoczne.
tapetowanie ścian cena

Po położeniu tapety należy odpowiednio ją docisnąć i wyrównać, by pozbyć się ewentualnych bąbli powietrza. Drobne poprawki w ułożeniu są zwykle możliwe do kilku minut od położenia brytu.

Jak położyć tapetę? - niezbędne narzędzia i materiały

Profesjonalne tapetowanie wymaga użycia kilku narzędzi. Ich lista może się różnić w zależności od typu tapety. Niektóre z nich na przykład wymagają delikatnego dociskania ze względu na wypukłość wzorów, do innych może nie nadawać się zbyt szorstki pędzel. Jak położyć tapetę szybko i skutecznie? Trzeba przygotować:

 • szeroki pędzel ławkowiec do rozprowadzania kleju,
 • pojemnik do rozrobienia kleju o wielkości odpowiadającej pędzlowi,
 • klej dostosowany do typu tapety albo uniwersalny klej do tapet,
 • miękki wałek lub rolkę do dociskania tapety, najczęściej są one gumowe,
 • nożyk do tapet albo specjalne nożyce z wydłużonym ostrzem,
 • poziomnicę lub pion murarski,
 • długą linijkę, przymiar lub stalowy kątownik, najlepiej minimum szerokości rolki tapety,
 • gąbkę do usuwania śladów kleju.
tapetowanie cennik

Jeżeli tapetowanie ścian wymaga wypełnienia w nich ubytków, niezbędna okaże się także szpachelka, gładź oraz papier lub siatka ścierna. Nieodzownym materiałem do przygotowań będzie również odpowiednio dobrany grunt wiążący podłoże.

Dlaczego warto zatrudnić profesjonalistę - tapetowanie cennik usług

Omawiając nawet same podstawy obejmujące klejenie tapety konieczne jest poznanie wielu sposobów postępowania. Z pozoru proste zadanie może okazać się dosyć skomplikowanym. Choć klasyczne tapety nie są szczególnie drogim materiałem do wykończeń, to już fototapety czy designerskie wzory tapet 3D potrafią kosztować krocie. Jeżeli istnieje obawa o uszkodzenia materiału z uwagi na brak doświadczenia, zwykle bardziej opłaca się wynająć do tego zadania fachowca. Gdy bierze się pod uwagę tapetowanie cena usługi zwykle nie przewyższa kosztów ekskluzywnego materiału, jaki trzeba byłoby zakupić ponownie. Warto sprawdzić tapetowanie cennik profesjonalistów, by wynik końcowy po położeniu tapety faktycznie zdobił pomieszczenie. Bez wprawy, doświadczenia i odpowiedniej cierpliwości ciężko jest osiągnąć efekt gładkiej, naturalnie wyglądającej tapety na ścianie.

Klejenie tapety wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem, w szczególności wtedy, gdy oczekuje się doskonałego i precyzyjnego efektu końcowego. Wymaga odpowiedniej wiedzy, cierpliwości i dokładności, a także pewnego doświadczenia. Cały proces może być długotrwały, a przygotowania do niego wymagające. Dlatego jeżeli po przeanalizowaniu konkretnej sytuacji pojawiają się wątpliwości, a osoba chcąca położyć tapetę nie dysponuje odpowiednim sprzętem, warto usługę zlecić fachowcom. Zaoszczędzi się w ten sposób sporo czasu, a często także nerwów związanych z niezadowalającym efektem. Dobra ekipa remontowa jest w stanie wykonać tapetowanie na powierzchniach nawet bardzo wymagających, również z użyciem tapet o specjalnych zasadach kładzenia i pasowania.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »