Jak prawidłowo szlifować gładź?

Równe i gładkie ściany to absolutna podstawa wykańczania domów jednorodzinnych, mieszkań w blokach i biur. Żeby uzyskać jak najlepszy efekt, stosuje się gładź gipsową. W następnej kolejności trzeba wykonać odpowiednią obróbkę, aby nie było żadnych nierówności na powierzchni ścian.

szlifowanie gładzi cena

W jaki sposób prawidłowo szlifować gładź?

Nakładanie i szlifowanie gładzi jest dość prostą czynnością, ale należy poświęcić temu zadaniu wystarczającą ilość czasu, aby rozprowadzić ją równomiernie i wygładzić. Proces trzeba rozpocząć od sufitu, a dopiero później przejść do ścian. Rozprowadzanie masy musi być zawsze wykonywane od dołu ku górze.

Dwie warstwy gładzi aplikuje się za pomocą czystej pacy, która wykonana została ze stali nierdzewnej. Pierwsza warstwa ma za zadanie wyrównać podłoże, a druga nakładana jest dopiero po wyschnięciu i przeszlifowaniu pierwszej, aby uzupełnić niedoskonałości.

Najtrudniejszym zadaniem w całym procesie jest szlifowanie ścian. Musi być wykonane z odpowiednią precyzją i starannością, aby powierzchnia była gładka. Warto w tym celu zatrudnić doświadczonych fachowców, którzy posiadają odpowiednie narzędzia i wiedzę, aby wykonać pracę szybko i dokładnie.

Gładź może być szlifowana na:

  • sucho,
  • mokro,
  • ręcznie,
  • mechanicznie.

Jak wykonać szlifowanie gładzi na sucho?

Szlifowanie gładzi na sucho można wykonać za pomocą specjalnej siatki ściernej lub papieru ściernego. Zastosowanie jednego z dwóch wariantów pozwala usunąć wszelkie nierówności, które się pojawiły, aby uzyskać doskonale gładką powierzchnię.

Gramatura siatki lub papieru przy wstępnym szlifowaniu powinna wynosić od 120 do 160. Natomiast w fazie ostatecznej najlepiej, gdy gradacja ma od 200 do 220. Gładź może być szlifowana maszynowo lub ręcznie.

Mechaniczne szlifowanie ścian wykonuje się za pomocą specjalnej szlifierki, którą fachowcy nazywają "żyrafą". W przypadku bardzo dużych powierzchni maszynowe wygładzanie szlifierką jest o wiele wydajniejsze, wygodniejsze i szybsze.

Szlifowanie gładzi żyrafą skutecznie usuwa pył gipsowy, ponieważ urządzenie posiada specjalny odkurzacz przemysłowy. Praca jest więc bardziej komfortowa, gdyż podczas ręcznych czynności pył osiada wszędzie i bardzo trudno jest się go pozbyć.

Ręczne szlifowanie wykonuje się za pomocą specjalnej pacy z uchwytem, która ma zamontowany papier ścierny. Najpopularniejsze i najczęściej używane narzędzie do takich zadań posiada szerokość 80 mm lub 105 mm.

Tę metodę trzeba stosować praktycznie zawsze, ponieważ bardzo łatwo można w ten sposób wygładzić trudno dostępne miejsca, takie jak naroża i krawędzie. Podczas czynności powstaje duża ilość pyłu, który dokładnie można usunąć odkurzaczem przemysłowym lub lekko zwilżoną gąbką.

szlifowanie ścian

Jak wykonać szlifowanie na mokro?

Szlifowanie gładzi na mokro wykonuje się przed jej całkowitym związaniem i utwardzeniem. Żeby wykonać pracę tym sposobem trzeba mieć odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz odpowiedni materiał. Nie trzeba tutaj stosować żadnych szlifierek.

Do szlifowania na mokro wykorzystuje się specjalne gładzie bezpyłowe. Taki produkt nie pęka podczas nakładania grubszych warstw oraz pozostawia piękną i idealnie gładką ścianę.

Tego rodzaju proces wykonuje się w kilku krokach. Na początek należy nałożyć gładź na ściany i poczekać aż trochę podeschnie. Następnie delikatnie zwilżyć powierzchnię wodą i dopiero mokrą ścianę wygładzić za pomocą pacy.

Ile trzeba zapłacić za szlifowanie gładzi?

Podczas remontu i prac wykończeniowych bardzo trudno jest dokładnie obliczyć, ile będzie potrzeba zakupić niezbędnych materiałów. Można jednak w przybliżeniu obliczyć koszt kładzenia gładzi. Takie informacje można przeczytać na zamawianych produktach, a nawet skorzystać z internetowych kalkulatorów budowlanych.

Ile dokładnie kosztuje szlifowanie gładzi? Cena takiego zlecenia będzie uzależniona od takich czynników jak:

  • wielkość wykańczanej powierzchni,
  • stan ściany,
  • cena materiałów.

Im większa będzie powierzchnia sufitu i ścian do wykończenia oraz im bardziej będą one chropowate i nierówne, to tym więcej będzie trzeba produktu do wygładzenia. Od ilości materiału w głównej mierze będzie zależeć ostateczna cena.

Trzeba mieć również na uwadze to, że na rynku dostępne są różne rodzaje gładzi i każda jest w innej cenie. Można zakupić gładzie sypkie lub gipsowe albo wymagające samodzielnego rozrabiania.

Koszt kładzenia i szlifowania gładzi można obliczyć samodzielnie. W tym celu należy wziąć pod uwagę przewidywaną liczbę warstw, ich grubość, powierzchnię ścian i średnie zużycie materiału podane przez producenta na opakowaniu.

Wielu osobom mogłoby się wydawać, że jest to praca prosta i bardzo łatwo można ją wykonać. Jednak jak się okazuje, przy takim zadaniu trzeba się wiele napracować i bez odpowiednich narzędzi, umiejętności i niezbędnej wiedzy, ciężko będzie wykonać kładzenie i szlifowanie gładzi.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie doświadczonej ekipy fachowców, którzy od wielu lat zajmują się takimi zadaniami i w ustalonym terminie doprowadzą ściany do idealnej powierzchni. Specjaliści przyjadą na miejsce, dokonają pomiarów oraz oceny i po uzgodnieniu szczegółów z właścicielem nieruchomości przystąpią do wykonania zlecenia.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »