Instrukcja układania paneli podłogowych krok po kroku

Panele podłogowe są coraz bardziej popularne. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem rozwiązania tego rodzaju świetnie się prezentują, a dodatkowo są wyjątkowo funkcjonalne. Po pierwsze cechują się one wysokim poziomem wytrzymałości i odporności oraz po drugie łatwością w utrzymaniu czystości. W poniższym artykule znajduje się szereg cennych porad, które pomogą sprawnie i skutecznie położyć panele w domu. 

układanie paneli podłogowych krok po kroku

Jak policzyć, ile potrzebnych jest paneli?

Już na wstępnym etapie remontu warto obliczyć ilość niezbędnych paneli. Zakupy bez konkretnych wyliczeń mogą bowiem przysporzyć wielu problemów w przyszłości. Zakup zbyt dużej ilości paneli wiąże się później z koniecznością dokonania zwrotów, które w niektórych sklepach mogą nie być honorowane lub z koniecznością przechowywania nadwyżki, co z kolei z uwagi na gabaryty może okazać się problematyczne. Z kolei zakup zbyt małej ilości paneli oznacza przestój związany z koniecznością ponownego odwiedzenia sklepu lub oczekiwania na przesyłkę. Zbyt mała ilość paneli to także ryzyko, iż konkretny model zostanie wyprzedany na rynku. Aby obliczyć więc ilość niezbędnych paczek paneli, należy:

  • ustalić ilość metrów kwadratowych, jaką pokryje jedna paczka (długość razy szerokość razy ilość paneli w paczce),
  • wyliczyć wymiary podłogi (długość razy szerokość) ,
  • podzielić metraż podłogi przez ilość metrów kwadratowych, jaką pokrywa jedna paczka paneli. 

Wówczas wynikiem będzie ilość paczek, jaką koniecznie trzeba będzie kupić. Jeśli otrzymana wartość będzie miała cyfry po przecinku, wynik należy zaokrąglić w górę. 

Ile kosztuje układanie paneli?

Samodzielne układanie paneli podłogowych wiąże się wyłącznie z pokryciem kosztów za panele oraz niezbędne narzędzia i akcesoria. Decyzja o skorzystaniu z pomocy profesjonalnej firmy budowlanej wiąże się zaś z poniesieniem dodatkowych kosztów za robociznę. Ile kosztuje układanie paneli z pomocą firmy zewnętrznej? Wszystko zależy od konkretnego regionu i województwa. Uśrednione ceny oscylują jednak w granicach 25-30 złotych brutto za metr kwadratowy. 

układanie paneli

 

Jak układać panele - instrukcja krok po kroku

Montaż paneli podłogowych jest bardzo intuicyjny i właściwie nie wymaga on wykonywania żadnych skomplikowanych działań. Układanie paneli odbywa się bez użycia kleju. Dzięki temu podłoga staje się odporna na działanie wilgoci. Poniżej znajduje się szczegółowa instrukcja obejmująca układanie paneli podłogowych krok po kroku. 

Krok nr 1 - Wyrównanie podłoża 

Podłoże do układania paneli musi być przede wszystkim równe, ponieważ w przeciwnym razie panele mogą zacząć się przesuwać lub pękać w miejscu łączenia. Poziom podłogi najlepiej sprawdzić za pomocą dwumetrowej poziomicy. Podłoże należy koniecznie wyrównać, jeśli nierówność na jednym metrze przekracza próg 3 mm. Do wyrównania powierzchni można użyć np. wylewkę samopoziomującą. Następnie koniecznie trzeba odczekać, aż całość całkowicie wyschnie.  

Krok nr 2 - Przygotowanie podłoża 

Po wyrównaniu całej powierzchni podłogi koniecznie trzeba ułożyć folię paroizolacyjną o grubości 0,2 mm, której zadaniem będzie chronienie wrażliwych paneli przed działaniem wilgoci. Przy ścianach folia musi wystawać na wysokość 10 cm. Poszczególne kawałki folii należy zaś układać na 20-centymetrową zakładkę, a wszystkie pasma należy przykleić ze sobą taśmą klejącą w miejscu styku. W następnej kolejności należy zadbać o izolację akustyczną. Warstwa filcu, korka lub pianki PE pozwoli wygłuszyć kroki. 

Krok nr 3 - Układanie paneli podłogowych

Układanie paneli należy zawsze zaczynać od rogu pomieszczenia. W pierwszej kolejności należy ułożyć pierwszy rząd paneli, tak aby sprawdzić, do jakiej długości należy skrócić panel, który nie zmieści się w całości. Nie powinno się jednak skracać panelu do długości mniejszej niż 45 cm, ponieważ takie rozwiązanie prezentuje się nieestetycznie, a poza tym często w takich sytuacjach traci ono na stabilności. Docinanie paneli powinno odbywać się za pomocą wyrzynarki, tarczówki stolarskiej lub gilotyny do paneli. Pożądaną długość panelu należy odmierzyć na podłodze, a później przenieść tę wartość na panel za pomocą kątownika i ołówka. Kolejny rząd paneli należy rozpocząć od ułożenia odciętego fragmentu panelu, co pozwoli stworzyć efektowny wzór w tzw. mijankę. Panele podłogowe należy łączyć ze sobą dobijając je młotkiem i dobijakiem oraz za pomocą stalowych zaczepów. Ostatni rząd paneli należy zawsze dociąć wzdłuż dłuższego boku, tak aby zmieścił się on na szerokość. Szerokość panelu powinna mieć minimum 5 cm. Układając panele warto pamiętać, aby zawsze między panel a ścianę wsunąć 10-milimetrowe kliny dystansowe lub rozpórki. Układanie paneli podłogowych jest nieco trudniejsze przy bardziej wymagających miejscach, jak np. rury grzewcze czy ościeżnice. Otwory na rury należy odrysować na panelach i wyciąć, a następnie przeciąć panel na wysokości otworów. Później wystarczy jedynie połączyć oba te elementy na podłożu. W przypadku ościeżnic warto natomiast odciąć kawałek ościeżnicy na wysokości panelu, uwzględniając oczywiście także grubość izolacji. Później wystarczy wsunąć panel pod ościeżnicę. 

Układanie paneli podłogowych - zleć to profesjonalistom!

Układanie paneli podłogowych to dość proste i nieinwazyjne, choć pracochłonne zadanie. Przed przystąpieniem do pracy warto dokładnie obliczyć ilość niezbędnych paczek paneli, co pozwoli w przyszłości uniknąć problemów opóźniających prace remontowe. Układanie paneli podłogowych krok po kroku rozpoczyna się od wyrównania i przygotowania podłoża. Minimalna długość panelu powinna wynosić 45 cm, a szerokość 5 cm. Choć układanie paneli nie jest zbyt wymagające, to jednak sytuacja zmienia się w newralgicznych miejscach, takich jak rury grzewcze czy ościeżnice przy drzwiach. Wówczas należy wykonać wiele precyzyjnych działań, aby całość prezentowała się nienagannie. 

 

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »