Domy szkieletowe – na co zwrócić uwagę?

Budowę domu należy każdorazowo rozpocząć od wyboru technologii wznoszenia budynku. Jedną z nich są domy szkieletowe. W Polsce cieszą się one umiarkowaną popularnością, gdyż większość inwestorów decyduje się jednak na tradycyjną technologię murowaną. Domy szkieletowe mają jednak wiele zalet, takich jak szybkość wznoszenia czy niższe koszty.

domy szkieletowe cen

Domy szkieletowe – co to jest?

Dom szkieletowy to budynek o drewnianym szkielecie, który stanowią słupy rozmieszczone w odległości między 30 a 60 centymetrów. Drewno będące bazą dla nieruchomości powinno być w odpowiedni sposób osuszone oraz zaimpregnowane specjalnym środkiem przeciwgrzybiczym. Wewnątrz zbudowanych w ten sposób ścian umieszcza się wełnę mineralną, której zadaniem jest izolacja termiczna i akustyczna. 

Domy szkieletowe - jak budować?

Przede wszystkim w przypadku domów szkieletowych należy zwrócić na pewne rzeczy uwagę znacznie wcześniej, niż w przypadku domu murowanego. Już na etapie projektowania budynku warto bowiem przemyśleć, w jaki sposób rozmieszczone będą meble, gdyż do słupków domu szkieletowego należy w odpowiednich miejscach przytwierdzić element mocujący lub wzmocnić ścianę. Podobnie dodatkowe wzmocnienia należy przewidzieć dla elementów takich jak okna czy drzwi. 

Niewątpliwą zaletą domów szkieletowych jest szybkość budowy, gdyż całość inwestycji może być ukończona nawet w pół roku. Temperatura powietrza nie ma wpływu na przebieg budowy, bowiem większość prac można wykonać nawet przy ujemnej temperaturze czy deszczu (z wyjątkiem wylania fundamentów). Co równie ważne, dom szkieletowy jest po prostu tańszy. 

domy szkieletowe na co zwrócić uwagę

Domy szkieletowe - na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze elementy, na jakie należy zwrócić uwagę, budując dom szkieletowy, to:

  • projekt domu - powinien uwzględniać odpowiednią izolację czy wentylację,
  • wykorzystywane materiały budowlane - drewno musi być prawidłowo obrobione oraz wysuszone, w przeciwnym razie w domu może pojawić się problem z wilgocią oraz grzybami,
  • izolacja cieplna,
  • komin i obudowa kominka - musi on być koniecznie wykonany z ognioodpornych bloczków keramzytowych, a także dodatkowo wzmocniony oraz wentylowany, aby dom nie uległ przegrzaniu, ponadto do izolacji kominka należy użyć materiałów nieprzewodzących ciepła, 
  • sposób wykonania instalacji elektrycznej - należy wydzielić i zabezpieczyć gniazda dla odbiorników o większej mocy, a także oddzielić elementy przewodzące od konstrukcji budynku, 
  • okna - powinny być starannie wykończone, ponieważ nie można w nich umieścić mostków cieplnych, przy czym najlepiej sprawdzą się okna z PCV, 
  • wentylacja i ogrzewanie - powinna być mechaniczna, najlepiej z rekuperatorem, 
  • izolacja akustyczna, 
  • wykonawcy domu - tylko doświadczeni będą wiedzieli, jakich materiałów użyć oraz jak wykonać całość konstrukcji, by użytkowanie domu było bezproblemowe. 

Domy szkieletowe - cena

Cena domów szkieletowych zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od jego wielkości czy standardu wykończenia. Dlatego też warto rozważyć, jakie są ceny za metr kwadratowy. Wybierając stan konstrukcyjny, należy liczyć się z kosztem ok. 1 500 zł brutto/m2. Stan zamknięty, w którym inwestorowi pozostaje wykończenie wnętrza domu, będzie kosztował ok. 2000 zł brutto/m2. Chcąc otrzymać konstrukcję w stanie deweloperskim, cena budowy wyniesie ok. 2500 zł brutto/m2. Ostatnią, najdroższą opcją jest wybór domu w stanie wykończonym i gotowym do zamieszkania. Cena tego rodzaju standardu wynosić będzie ok. 3000 zł brutto/m2.

Budowa tzw. kanadyjczyków może być zatem bardziej opłacalna, niż budowa tradycyjnych domów murowanych. Jest jednak wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę, w tym przede wszystkim na wybór odpowiedniej ekipy budowlanej, która nie tylko prawidłowo wykona prace, ale także doradzi na każdym etapie budowy, chociażby jakie materiały powinny zostać wybrane, aby dom był wytrzymały. 

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »