Dom ogrzewany pompą ciepła – zasady działania pompy ciepła

Pompa ciepła to nowoczesne, ekologiczne urządzenie dedykowane do ogrzewania wnętrza budynku i wody użytkowej. Gwarantuje niskie koszty utrzymania, bezobsługową eksploatację oraz wysoką niezawodność, będąc energooszczędną i wygodną alternatywą dla pieców gazowych, olejowych, na pellet czy węgiel. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje pomp ciepła, które można łatwo dostosować do potrzeb inwestora oraz warunków w najbliższym otoczeniu budynku. Jakie modele są oferowane na rynku, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego warto korzystać z tego typu urządzenia?

dom ogrzewany pompą ciepła

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które cieszą się olbrzymią popularnością w państwach zorientowanych na ekologiczne i bezobsługowe ogrzewanie budynku. Z uwagi na ich liczne zalety, także w Polsce odnotowują one stale rosnące zainteresowanie wśród inwestorów budujących nowe obiekty lub remontujących już istniejące domy. W sklepach oferujących ekologiczne źródła ciepła dostępne są trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła: powietrzne, wodne i gruntowe. Czym różnią się poszczególne urządzenia?

  • Pompy powietrzne to modele najłatwiejsze w instalacji, których wydajność jest zależna od temperatury panującej na zewnątrz. Najlepiej sprawdzają się przy umiarkowanej aurze, a ich efektywność maleje wraz ze spadkiem temperatury powietrza, generując niekiedy konieczność uruchomienia wbudowanej elektrycznej grzałki.
  • Pompy wodne to urządzenia korzystające z ciepła wody gruntowej, oscylującego na poziomie około 9º Celsjusza. Wymagają dostępu do dwóch studni głębinowych, niezbędnych do czerpania i odprowadzania wody; mogą także pobierać ją ze stawu lub innego zbiornika, eliminując konieczność wiercenia studni.
  • Pompy gruntowe czerpią energię z wymiennika ciepła zlokalizowanego poziomo około 1,5 metra pod powierzchnią terenu lub w pionowych, głębokich odwiertach. Choć są one nieco kłopotliwe w instalacji, jednocześnie są także najbardziej efektywne, zapewniając stałą wydajność przez cały rok.

Jak działają pompy ciepła?

Poszukując komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania, warto zdecydować się na urządzenie, jakim jest pompa ciepła. Zasada działania polega na wykorzystaniu energii cieplnej zgromadzonej w środowisku naturalnym – powietrzu, wodzie lub glebie. Każda instalacja bazująca na działaniu pompy ciepła składa się z trzech podstawowych części: źródła dolnego, z którego zostaje pobrane ciepło, samej pompy podnoszącej temperaturę czynnika grzewczego oraz źródła górnego, czyli ogrzewania płaszczyznowego lub grzejników. W oparciu o określone procesy termodynamiczne i dodatkowe zasilanie prądem elektrycznym, urządzenie to odpowiednio przetwarza pierwotną energię uzyskaną z zewnątrz, dostarczając ciepło zgodnie z zapotrzebowaniem budynku. Zależnie od wybranego modelu, jest on w stanie pokryć nawet 100% potrzeb obiektu na ogrzewanie i CWU – jak ma to miejsce w przypadku wersji gruntowych. Pompa ciepła może zapewnić wodę o temperaturze około 55º Celsjusza, idealnie wpisując się w potrzeby niskotemperaturowych instalacji grzewczych, takich jak ogrzewanie podłogowe, ścienne czy sufitowe. Wykorzystywana przez urządzenia energia naturalna jest w pełni darmowa, jedynym kosztem są rachunki za energię elektryczną, niezbędną do transportu ciepła.

rodzaje pomp ciepła

Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?

Ogrzewanie domu i wody użytkowej za pomocą pompy ciepła to rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Posiada liczne zalety sprawiające, że przewyższa ono efektywnością, komfortem i ekonomicznym działaniem inne metody grzewcze. Jakie są najważniejsze argumenty przemawiające za wyborem pompy ciepła?

  • Instalowana w budynku, nie wymaga wydzielenia osobnego pomieszczenia na opał ani budowy komina, jak ma to miejsce w przypadku pieców zasilanych drewnem, węglem czy pelletem.
  • Jest ona niemal całkowicie bezobsługowa – wystarczy jedynie ustawić pożądane parametry zgodnie z indywidualnymi preferencjami użytkownika.
  • Pompa ciepła to najtańszy sposób ogrzewania, a nakłady inwestycyjne poniesione na jej instalację zwracają się w przeciągu 5-7 lat.
  • Nowoczesne, zaawansowane technologicznie modele cechują się żywotnością sięgającą nawet 50 lat.
  • Pompa ciepła może być zarówno jedynym źródłem ogrzewania budynku, jak i instalacją uzupełniająca działanie innych urządzeń – kominka, kolektorów słonecznych czy tradycyjnego kotła na wybrane paliwo.
  • Jak działa pompa ciepła w okresie letnim? W czasie upałów może ona służyć również do schładzania budynku, zapewniając optymalną temperaturę we wnętrzach przez cały rok.
  • Obecnie coraz łatwiej jest uzyskać dotację na montaż pompy ciepła, dzięki czemu inwestor ponosi mniejsze koszty wykonania instalacji.
  • Należy wspomnieć również o aspekcie ekologicznym – pompa ciepła jest urządzeniem przyjaznym dla środowiska, korzystającym z energii odnawialnej, a zarazem niegenerującym szkodliwego dymu i spalin.

Pompa ciepła to ekologiczny, wygodny i tani sposób ogrzewania wnętrz i wody użytkowej. Wykorzystując i odpowiednio przetwarzając energię ze środowiska pomaga w zwiększaniu temperatury we wnętrzach, będąc przyjazną naturze alternatywą dla tradycyjnych pieców. Niezależnie od wybranego modelu, oferuje bezobsługową, cichą i ekonomiczną eksploatację, znajdując zastosowanie w coraz większej liczbie domów i firm na całym świecie.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »