Demontaż kostki brukowej – samodzielnie czy z pomocą firmy?

Demontaż kostki brukowej to bardzo wymagające zadanie. Wszelkie działania można wykonać samodzielnie, aczkolwiek wymagają one posiadania specjalistycznych narzędzi. Na rynku funkcjonuje także wiele firm, które specjalizują się w tego typu pracach. W poniższym artykule znajduje się wiele przydatnych wskazówek związanych z demontażem kostki brukowej. Warto zapoznać się z poniższymi informacjami, które pozwolą oszacować indywidualne możliwości, które z kolei pozwolą podjąć decyzję, czy demontaż kostki wykonać samodzielnie, czy też za pośrednictwem profesjonalnej firmy.

demontaż kostki brukowej

Po kilkunastu latach użytkowania kostka brukowa na podjeździe lub ścieżkach wokół domu może wymagać wymiany. Zwykle powodem demontażu jest porysowana lub popękana kostka, a także pozapadane poszczególne elementy i zmiana upodobań, co do kwestii wyglądu obejścia wokół domu.

Samodzielny demontaż kostki brukowej – niezbędne narzędzia 

Demontaż kostki brukowej to wymagające zadanie, dlatego, aby proces ten nie był zbyt uciążliwy, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Podstawowe wyposażenie prezentuje się następująco:

  • wyważak – służy do wyważania pojedynczych elementów z każdej strony, 
  • imak – służy do wyciągania wyważonej kostki, 
  • młotek brukarski – pomocny przy wyważaniu kostki i wkładaniu ostrza imaka.

Samodzielny demontaż kostki brukowej - krok po kroku 

W pierwszej kolejności należy wyluzować kostkę. W tym celu trzeba wcisnąć wyważak w spoinę między kostkami i dokładnie wyważyć wybrany element z każdej strony. Jeśli kostka będzie stawiała bardzo duży opór, można pomagać sobie młotkiem brukarskim. Po skutecznym wyważeniu, można przejść do etapu wyciągania. W tym celu należy włożyć ostrza imaka w spoiny. W razie trudności, ponownie można pomóc sobie młotkiem brukarskim. Kiedy imak otoczy kostkę, można zacisnąć uchwyt i wyciągnąć ją prostopadle ku górze. 

demontaż kostki brukowej

Czy warto zlecić demontaż kostki brukowej profesjonalnej firmie?

Samodzielny demontaż kostki brukowej to dość skomplikowany proces, który wymaga znajomości techniki, posiadania specjalistycznych narzędzi i odpowiedniej wprawy. Ponadto proces demontażu z wykorzystaniem wyłącznie własnych zasobów jest też bardzo pracochłonny. Sposób opisany powyżej z pewnością sprawdzi się więc w przypadku niewielkich wycinków przeznaczonych do rozbiórki spośród całej powierzchni kostki brukowej. W przypadku większych powierzchni, kiedy konieczna jest wymiana całej kostki na nową, lepiej skorzystać z pomocy fachowców. Specjalistyczne firmy dysponują odpowiednim sprzętem, który pozwoli skrócić czas potrzebny na demontaż..

Demontaż kostki brukowej cena

Demontaż kostki brukowej cena tego rodzaju usług jest ustalana indywidualnie. Nie istnieje bowiem cena uniwersalna, która sprawdzi się w przypadku każdej zainteresowanej osoby. Ostateczny koszt inwestycji zależny jest bowiem od wielu czynników zmiennych. W celu ustalenia szczegółów potrzebne więc będą oględziny, podczas których będzie można oszacować zakres i rodzaj prac. 

Kostka brukowa pomimo tego, iż jest materiałem cechującym się wysokim poziomem wytrzymałości, po kilkunastu latach użytkowania może wymagać wymiany. Zwykle właściciele posesji decydują się na taki krok z powodu jej zniszczenia i nieestetycznego wyglądu. Bywa też tak, iż właściciele chcą dopasować wygląd przestarzałej kostki np. do odmienionej elewacji. Prace tego rodzaju można wykonać samodzielnie lub zlecić je profesjonalnej firmie.

W przypadku mniejszych powierzchni i drobnych prac można zdecydować się na samodzielny demontaż kostki. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt - wyważak, imak i młotek brukarski. Wyważakiem należy wyważyć kostkę z każdej strony, a imakiem podnieść ją do góry. Młotek brukarski może okazać się pomocny przy wyważaniu kostki lub w trakcie wkładania ostrza imaka. Sposób ten jest dość pracochłonny, dlatego sprawdzi się on wyłącznie w przypadku niewielkich powierzchni.

Demontaż kostki brukowej na dużym podjeździe zdecydowanie lepiej zlecić profesjonalnej firmie. Tego typu przedsiębiorstwa posiadają specjalistyczny sprzęt i z pewnością dużo szybciej uporają się z niechcianą kostką. 

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »