Czy warto wymieniać okna w starym domu?

Eksploatacja starych okien w domu wiąże się ze sporymi niedogodnościami. Najgorsze są nie aspekty wizualne, a kompletny brak efektywności cieplnej. Takie okna są jednym wielkim mostkiem termicznych, który umożliwia ucieczkę ciepła z wnętrza budynku. Na co przygotować się przed wymianą starych okien na nowe?

Większe okna w domu. Czy to dobry pomysł?

Częstym problemem w starszych domach są niewielkie okna, które niedostatecznie doświetlają pomieszczenia w domu. W momencie, gdy zapada decyzja o ich wymianie, wielu inwestorów chce, by delikatnie powiększyć otwór w celu zamontowania większej stolarki okiennej.

Wymiana okien na większe jest możliwa tylko w sytuacji, gdy poszerzenie otworów nie będzie naruszać konstrukcji budynku. Aby to sprawdzić, należy udać się z projektem do architekta. Będzie on w stanie dokładnie przeliczyć obciążenia i stwierdzić, czy montaż okien w większym rozmiarze jest w naszym przypadku możliwy.

Wymiana okien cena

Cena wymiany okien będzie zależna od rodzaju stolarki okiennej, która ma zostać zamontowana w domu inwestora. Na rynku dostać można zarówno okna wykonane z PCV, jak i coraz popularniejsze, ale droższe rozwiązania z aluminium. W ofercie nie znajdziemy już okien dwuszybowych, ale popularne do niedawna okna trzyszybowe zastępowane są rozwiązaniami czteroszybowymi.

Każda kolejna komora zapewnia lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną, ale znacząco zwiększa też koszt. Jeśli interesuje nas wymiana okien Cennik firmy, która zajmuje się ich sprzedażą, dostarczy nam wszelkich informacji na temat kosztu takiej inwestycji.

Na ostateczną cenę wpływ ma:

  • Materiał użyty do produkcji,
  • ilość szyb,
  • kolor,
  • sposób montażu,
  • wielkość i kształt okna.

Ciepły montaż – czy jest wart swojej ceny?

Parametry termoizolacyjne okien mają ogromne znaczenie, ale problemem jest nie tylko szczelność samego okna, ale też poprawny jego montaż. Do niedawna jedyną formą uszczelniania połączenia ramy ze ścianą było stosowanie pianki poliuretanowej. Pomimo że taki montaż jest bardzo szybko, to nie zapewnia optymalnych warunków termoizolacyjnych. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tego sposobu na rzecz tzw. ciepłego montażu. Proces ten polega na starannym przygotowaniu ościeża, a następnie uszczelnieniu połączenia za pomocą specjalnych materiałów izolacyjnych, które wykończone są taśmami paroizolacyjnymi oraz odpowiednim klejem.

Takie wykończenie nie tylko wygląda bardziej estetycznie, ale przede wszystkim zapobiega uciekaniu ciepła. Warto w tym miejscu dodać, że każdy inwestor, który zdecyduje się na wykorzystanie klasycznej pianki, powinien zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie aż do czasu wykonania ocieplenia elewacji. Piana nie jest bowiem odporna na działanie czynników zewnętrznych i traci swoje właściwości na skutek ekspozycji na promienie UV. Konieczne jest więc jej zabezpieczenie poprzez zamalowanie wystającej na zewnątrz powierzchni specjalną farbą.

Wymiana okien w domu jest zadaniem dla profesjonalnej ekipy. Praca wymaga sporej wprawy i doświadczenia, a błędy popełnione na tym etapie będą niezwykle trudne do naprawienia. Pomimo że taka wymiana nie jest najtańsza, to warto się na nią zdecydować, by nie powodować dużych strat ciepła, które występuje zawsze w przypadku, gdy mamy do czynienia ze starymi oknami dwuszybowymi.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »