Budownictwo kubaturowe – co warto wiedzieć?

Budownictwo można podzielić na przemysłowe oraz mieszkaniowe, jednak osobną gałęzią, która bardzo prężnie się rozwija jest także budownictwo kubaturowe. Warto wiedzieć czym dokładnie charakteryzują się obiekty tego typu oraz jakie rodzaje można wyróżnić. 

Czym jest budownictwo kubaturowe?

Zastanawiając się czym jest budownictwo kubaturowe, należy zwrócić uwagę na przepisy Prawa Budowlanego, a także informacje zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 2014 roku. Zgodnie z tymi danymi jest to tworzenie obiektów budowlanych o charakterze trwałym oraz tymczasowym o znacznej objętości. 

Budownictwo kubaturowe można podzielić na kilka rodzajów takich jak:

  • obiekty przemysłowe, 
  • obiekty użyteczności publicznej, 
  • sklepy, 
  • galerie handlowe, 
  • hotele, ośrodki wypoczynkowe, 
  • biurowce, 
  • budynki mieszkalne. 

Dla każdego z wymienionych rodzajów musi być wyliczony parametr objętości, jest to podstawowy warunek, aby zaliczyć budynek jako kubaturowy. Podczas liczenia kubatury pomija się niektóre elementy w budynku jak np. schody zewnętrzne, gzyms. 

Inwestowanie w obiekty kubaturowe 

budownictwo kubaturowe definicja to pierwsza kwestia, którą należy rozważyć przed przejściem do dalszych rozważań. Warto zaznaczyć, że działa wiele firm, które specjalizują się w generalnym wykonywaniu obiektów kubaturowych pod klucz. Usługi tego typu polegają na kompleksowej realizacji poszczególnych inwestycji – tworzeniu projektów, uzyskaniu niezbędnych pozwoleń itd. 

W budownictwo kubaturowe m.in. inwestują deweloperzy, a także doświadczone firmy budowlane, które działają zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Inwestorzy muszą zadbać o to, aby poszczególne budynki spełniały wszelkie standardy techniczne. 

Budownictwo liniowe a kubaturowe 

Warto zaznaczyć, że budownictwo można podzielić na liniowe oraz kubaturowe. Obydwa te rodzaje bardzo się od siebie różnią. W budownictwie liniowym kładzie się duży nacisk na długość budowli. Do tej kategorii należą m.in. różne drogi, linie kolejowe, instalacje wodociągowe. Jak wspomniano wcześniej budownictwo kubaturowe dotyczy wszelkich obiektów, które posiadają pojemność. 

Zdarza się, że niektóre obiekty budowlane są trudne do sklasyfikowania do jednej z kategorii. Każda sprawa musi być rozpatrywana indywidualnie. 

O czym trzeba pamiętać tworząc projekty kubaturowe?

Projektując obiekty kubaturowe należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim niezwykle ważny jest wybór działki – jej układ, wielkość, warunki geologiczne i dostęp komunikacyjny. Nie należy decydować się na budowanie obiektu, tam gdzie nośność gruntu jest niewłaściwa, a także tam, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki. Tworząc projekt, trzeba zwrócić uwagę na rozmieszczenie okien, a także odpowiednią izolację cieplną i przeciw wilgoci. 

Dlatego przed wyborem miejsca realizacji inwestycji, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby upewnić się czy dana działka spełnia warunki konieczne dla stworzenia obiektu kubaturowego. 

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »