Budowa domu w stylu kanadyjskim – jak się do tego zabrać?

Domy kanadyjskie sprawdzają się świetnie także w polskim klimacie. Wznoszone są z trwałego szkieletu drewnianego, z użyciem desek o określonej grubości. Jest to alternatywny typ zabudowy, znacznie tańszy i o wiele szybszy w realizacji, niż tradycyjne domy murowane. Obok oszczędności, niezmiernie ważny jest aspekt ekologiczny. Klasyczny dom kanadyjski jest energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Może warto zapoznać się z technologią kanadyjskiej zabudowy i wybrać projekt takiego domu dla siebie? Przed podjęciem decyzji dobrze jest przeczytać uważnie, jak wygląda cały proces powstawania tego typu zabudowy.

jak zbudować dom kanadyjski

Podstawowe informacje o budowie domów rodem z Kanady

Kanada znana jest z ostrego klimatu, mroźnych zim i dużych połaci lasów. Właśnie dostępność drewna sprawia, że w Ameryce Północnej ludzie chętnie budują domy o szkielecie drewnianym. Nowoczesny dom kanadyjski to ulepszona i zmodyfikowana wersja tradycyjnego budownictwa regionalnego. Przez wieki mieszkańcy podbiegunowych terenów sami wznosili ściany i stawiali więźby dachowe. Dziś projekty takich domów można zamówić i jednocześnie znaleźć ekipę budowlaną specjalizującą się w drewnianej zabudowie. Trzeba jednak znać specyfikę tego budownictwa i wiedzieć, na co szczególnie zwracać uwagę.

Oto najważniejsze elementy, o które trzeba zadbać, budując dom kanadyjski

– wybór dobrego drewna iglastego (sosna, świerk, modrzew) o wilgotności do 20%, suszonego komorowo,

– materiały izolacyjne, np. wełna mineralna, grubość warstwy 12 cm,

– fachowe wykonanie przez doświadczoną ekipę budowlaną,

– wybór pory roku, najlepiej bez obfitych opadów i mrozów,

– certyfikowana impregnacja przeciwogniowa.

Drewno do domu kanadyjskiego, czyli najważniejszy budulec

Większa część domu kanadyjskiego składa się z drewnianego szkieletu. Do wykończenia zewnętrznego ścian można użyć także innych elementów, ale drewno musi być sprawdzone i spełniać określone normy. Belki konstrukcyjne łączone są za pomocą gwoździ. Z kolei ściany zewnętrzne izolowane są materiałem termoizolacyjnym, na który nakładana jest folia. W przypadku ścian wewnętrznych pozostaje materiał izolacyjny i warstwy wykończeniowe, np. tynki. Drewno można umieścić także na elewacjach, choć jeśli chce się zaoszczędzić, dopuszczalny jest współczesny siding lub klinkier. Drewniane, dekowe podłogi lub parkiety dopełnią tradycyjnego wyglądu, przypominającego dom w stylu góralskim. Jednak i w przypadku podłóg istnieje pełna dowolność. Można użyć paneli, płytek ceramicznych i innych materiałów.

Ekonomia i ekologia na pierwszym miejscu

Wiele osób szuka alternatywnych technik budowlanych, by wznieść dom ekologiczny i ekonomiczny. Zastanawiają się, jak zbudować dom kanadyjski, by spełniał wszystkie ich oczekiwania i przetrwał próbę czasu. W rzeczywistości postawienie takiego domu trwa krótko i wykwalifikowanej ekipie nie sprawi trudności. Inwestor podejmuje decyzje związane głownie z materiałami wykończeniowymi. To też pozwala dostosować dom do własnych oczekiwań i preferencji estetycznych. W przypadku pokryć dachowych, trzeba je dostosować do wymogów miejscowego planu lub warunków zabudowy. Polecane są zarówno dachy tradycyjne z ceramicznej dachówki, blachodachówka, gont, elegancki łupek i nowoczesna blacha. Ściany wewnętrzne o drewnianym szkielecie obłożone są najczęściej obustronnie płytami gipsowo-kartonowymi. Na takim podłożu kładzie się tynki lub np. kamień, tapety, klinkier, deski.

budowa domu w stylu kanadyjskim

Ekipa budowlana z doświadczeniem w stawianiu konstrukcji drewnianych

Chcąc zbudować dom kanadyjski, trzeba wybrać projekt, dopasować go do swoich indywidualnych oczekiwań, a następnie poszukać sprawdzonego wykonawcy. Sprawna budowa domu w stylu kanadyjskim uzależniona jest od umiejętności ekipy budowlanej. Zanim podejmie się decyzję o zatrudnieniu budowlańców, trzeba poprosić o wykaz dotychczasowych realizacji, najlepiej potwierdzonych np. odbiorami, fotografiami, kopią dziennika budowy lub referencjami od zadowolonych zleceniodawców. Jeśli fachowcy mają na swoim koncie tego typu realizacje, będą najlepszym źródłem wiedzy. Podpowiedzą jakich materiałów użyć i dopilnują wszystkich detali. Zadbają o terminowe ukończenie domu i oddadzą nieruchomość gotową do zamieszkania. Właścicielowi pozostanie wniesienie mebli i ewentualnie malowanie ścian lub położenie tapet.

Budowa domu w stylu kanadyjskim ma wiele zalet. Do najważniejszych należy szybki czas realizacji i niskie koszty. Nie bez znaczenia w dzisiejszych czasach jest konstrukcja przyjazna naturze. Jednocześnie są to budowle pozwalające na dokonanie wielu modyfikacji, np. szybkiej rozbudowy o kolejne pomieszczenia, czy przestawienia ścianek działowych. Inwestor decyduje o wyborze pokrycia dachowego, materiałach wykończeniowych do ścian zewnętrznych i wewnętrznych, o doborze stolarki okiennej i drzwiowej oraz o warstwach wierzchnich podłóg. Osoby, które zastanawiają się, jak zbudować dom kanadyjski, powinny w pierwszej kolejności poszukać sprawdzonej ekipy z doświadczeniem. Stawianie drewnianego szkieletu wymaga dużej wiedzy i specjalnych umiejętności. Dlatego dobra ekipa jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.


Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »