Budowa domu w stylu holenderskim: co należy wiedzieć?

Jak zbudować dom holenderski? Okazuje się, że nie jest to takie trudne. Mieszkańcy Niderlandów cenią sobie bowiem prostotę i pragmatyzm. Te cechy są doskonale widoczne również w holenderskiej architekturze. Czym charakteryzują się domki holenderskie? Jakie materiały wykorzystuje się do ich budowy? Jak zbudować dom holenderski całoroczny?

budowa domu w stylu holenderskim

Budowa domu w stylu holenderskim – charakterystyka architektoniczna

Kluczem do zrozumienia holenderskiej architektury jest pojęcie zagospodarowania przestrzeni. Niderlandczycy są ludźmi praktycznymi: dostępne miejsce wykorzystują więc najlepiej, jak to możliwe. Bryła domku holenderskiego jest możliwie najprostsza. Sam budynek jest parterowy – posiada jednak poddasze przystosowane do użytku.

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny – ściany są murowane, zazwyczaj pokryte ułożonymi poziomo deskami. Dachówka to zazwyczaj płytki ceramiczne. Domki holenderskie zazwyczaj opierają się również na stosunkowo niewielkim terenie zabudowy.

Nowoczesne konstrukcje domów holenderskich wykraczają jednak niekiedy poza ten schemat. Można spotkać się z takimi rozwiązaniami jak duży metraż czy obszerne, przeszklone okna. Główny motyw estetyczny i zasada konstrukcyjna nadal pozostają jednak takie same.

Dom holenderski: z jakich materiałów się go buduje?

Budowa domu w stylu holenderskim wymaga użycia konkretnego rodzaju materiałów. Z racji tego, że domki holenderskie są wykonywane zazwyczaj w technologii murowanej, będzie to cegła. W kwestii dachówek - są one zazwyczaj ceramiczne.

Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie - jak zbudować dom holenderski - trzeba również wziąć pod uwagę specyficzne podejście do życia tamtejszych ludzi. Dla Niderlandczyków niezwykle ważnym pojęciem jest bowiem ekologia. Ma to szczególne znaczenie w kwestii budowy domu w stylu holenderskim. Podczas aranżowania wnętrza czy ocieplania nie należy wykorzystywać materiałów syntetycznych, lecz naturalne: drewno, kamień, szkło, wełnę i wiklinę.

jak zbudować dom holenderski

Dom holenderski całoroczny: jak ocieplić dom holenderski?

Domek holenderski jest zazwyczaj murowany. W związku z tym kwestia ocieplenia go wygląda bardzo podobnie, co w przypadku każdego innego rodzaju architektury. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na materiały, które zostaną do tego użyte. Dom holenderski całoroczny nie powinien być izolowany sztucznymi tworzywami, które tak popularne są w naszych regionach. O wiele lepiej sprawdzi się tutaj wełna czy podobny materiał, który nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko: czy to podczas produkcji, czy już po tym, jak zostanie użyty.

Na pytanie jak ocieplić dom holenderski, najlepiej odpowiedzieć jednym słowem: ekologicznie! Jeśli zaś chodzi o to, ile kosztuje dom holenderski - nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Domki holenderskie stają się coraz popularniejsze w wielu regionach świata. Urzekają swoim wyjątkowym urokiem i prostotą - są jednak również niezwykle funkcjonalne. Warto pamiętać też o tym, że w holenderskiej architekturze bardzo ważna jest ekologia.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »