Budowa domu bez pozwolenia o powierzchni do 70m2. Co warto wiedzieć?

Na początku 2020 roku rząd znowelizował ustawę Prawo budowlane, dając obywatelom możliwość postawienia parterowych budynków rekreacyjnych bez pozwolenia. W myśl ustanowionych przepisów na 500-metrowej działce stanąć może jeden domek o powierzchni 35m2, a jego właściciel nie musi starać się o zezwolenie na budowę. Powołując się na sukces małych budynków w "Nowym Ładzie" zamieszczono kolejną propozycję dla inwestorów. Odtąd dom bez pozwolenia będzie mógł mieć powierzchnię użytkową nawet do 70 m2. O czym warto wiedzieć?

budowa domu bez pozwolenia

“Nowy Ład” z propozycją domów na zgłoszenie

Zapowiedziana w 2021 roku nowelizacja Prawa budowlanego ma dawać większą swobodę we wznoszeniu jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Według nowych regulacji dom będzie mógł mierzyć nawet 70m2, a inwestor nie będzie musiał starać się o pozwolenie na budowę. Przepisy ściśle opisywać mają, jaki dom bez pozwolenia można będzie wznieść na działce. Według rządzących, zapisy z “Nowego Ładu” spełniać mają dwie zasadnicze funkcje.

Pierwszą z nich jest skrócenie czasu na pozyskanie formalności niezbędnych do rozpoczęcia budowy. W myśl propozycji z "Nowego Ładu" dom bez pozwolenia na budowę wznieść będzie można wyłącznie na podstawie zgłoszenia. Inwestor nie będzie musiał zatrudniać kierownika budowy oraz prowadzić dziennika prac. Druga z funkcji odnosi się do funduszy potrzebnych do zrealizowania inwestycji. Dzięki nowym przepisom w kieszeni Polaków decydujących się na budowę ma zostać co najmniej kilka tysięcy złotych.

Dom o powierzchni 70m2 - jak to wygląda w praktyce?

Inwestorzy muszą liczyć się z tym, że na to jak wybudować dom bez pozwolenia istotny wpływ będą miały zapisy ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z zapowiedziami powierzchnia zabudowy domu na zgłoszenie nie będzie mogła przekroczyć 70m2, a powierzchnia użytkowa liczona wraz z poddaszem - 90m2. Budynek będzie można postawić na działce mierzącej powyżej 1000m2. Podczas przedstawiania propozycji "Nowego Ładu" wspominano także o płaskim dachu, jaki musiałby pokrywać dom.

Aktualnie obowiązujące przepisy zezwalają na postawienie domku bez pozwolenia o powierzchni do 35 m2. Aby to zrobić do starostwa powiatowego lub urzędu miasta dostarczyć należy projekt budowlany, zaświadczenie wskazujące na prawo do dysponowania działką, na której ma się rozpocząć budowa oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). W przypadku braku MPZP konieczne będzie przedstawienie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania. Jeśli w przeciągu 21 dni od złożenia dokumentacji do inwestora nie wpłynie sprzeciw nadzoru budowlanego, oznacza to zgodę na budowę. Przewiduje się, że domy bez pozwolenia do 70m2 będzie można zgłaszać na podobnej zasadzie.

Dom bez pozwolenia tylko pod pewnymi warunkami

Inwestorzy zainteresowani propozycją domów bez pozwolenia będą musieli pamiętać o jednym z kilku ograniczeń dotyczących budowy. Praca nad wniesieniem budynku będzie musiała opierać się o plan zagospodarowania przestrzennego, który powinien znaleźć się w każdej gminie zgodnie z ustawą z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ustala się w nim m.in. wysokość budynków, odległość od ulicy, czasem także wygląd dachu. W niektórych gminach narzuca się wznoszenie domów z dachem dwuspadowym. Jeśli więc dom bez pozwolenia całoroczny zapowiadany przez "Nowy Ład" będzie musiał posiadać płaski dach, wówczas nie będzie można postawić go wszędzie.

Całkowity koszt budowy domu do 70m2

Nie bez echa pozostaje ilość środków, jakie zainwestować trzeba będzie w budowę domu jednorodzinnego. Zdaniem rządzących inwestor wznoszący dom bez pozwolenia 70m2 będzie musiał zapłacić około 100 tys. zł. Mowa tu o kosztach poniesionych na zakup materiałów budowlanych i wniesienie stanu surowego zamkniętego. Kwota ta zwiększy się, jeśli do postawienia domu potrzebny będzie zakup działki. Dla porównania, finansując budowę domu do 35m2 w 2021 roku trzeba zapłacić około 40 tys zł.

Szczegóły dotyczące budowy domów 70m2 bez pozwolenia mają być przedstawione jesienią. Pomysł ten ma swoich przeciwników i zwolenników. Zdaniem niektórych zbyt daleko idąca liberalizacja prawa budowlanego może mieć przykre konsekwencje dla bezpieczeństwa osób mieszkających we wznoszonych budynkach.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »