Budowa basenu w ogrodzie

Własny basen w ogrodzie to marzenie wielu osób. Wydaje się, że własny basen jest wyznacznikiem finansowego sukcesu, a pozwolić na niego mogą sobie jedynie osoby o bardzo dużych zarobkach. Nie jest to jednak prawda - basen można zbudować także samodzielnie, znacznie niższym kosztem, o ile tylko dysponujemy kawałkiem niezabudowanej działki. 

budowa basenu cena

Budowa basenu w ogrodzie – jakie miejsce wybrać?

Najlepiej decydować się na budowę basenu na etapie projektowania domu. Wówczas możemy idealnie wybrać miejsce, w którym posadowione będą te dwa obiekty. Oczywiście możliwe jest późniejsze dobudowanie basenu, jednak wówczas należy się liczyć z koniecznością zniszczenia dotychczasowych nasadzeń w ogrodzie. Przede wszystkim basen nie powinien być umiejscowiony blisko drzew. W przeciwnym razie opadające z nich liście będą zaśmiecać wodę, co utrudni utrzymanie czystości basenu. Co więcej, korzenie drzew będą przeszkadzać podczas prowadzenia prac budowlanych, a w przyszłości mogą stwarzać zagrożenie dla konstrukcji przydomowej pływalni. Wykop basenu nie może także przebiegać w miejsce, gdzie prowadzone są jakiekolwiek instalacje, ponieważ mogłyby ulec uszkodzeniu. 

Warto również podkreślić, że basen powinien być budowany w miejscu dobrze nasłonecznionym, w niedalekiej odległości od domu. Wówczas można z łatwością nie tylko poprowadzić konieczne instalacje, ale także połączyć basen z tarasem, co będzie zarówno wygodne, jak i estetyczne. 

Budowa basenu krok po kroku

Budowa basenu ogrodowego powinna być rozpoczęta od wybrania projektu. W Internecie dostępne są gotowe projekty, jednak można także poprosić architekta o zaprojektowanie indywidualnego basenu, dopasowanego do naszych potrzeb. Na tym etapie należy zastanowić się także nad rozwiązaniem służącym odprowadzaniu i nalewaniu wody, co jest znacznie ważniejsze od samego wyglądu pływalni. 

Jeżeli wybraliśmy już projekt, to kolejnym etapem jest uzyskanie zezwolenia, jeżeli powierzchnia basenu ma przekraczać 30 metrów kwadratowych. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ w przypadku nieuzyskania zezwolenia, urząd może nakazać nam rozbiórkę naszego wymarzonego basenu. Jeżeli powierzchnia pływalni miałaby być mniejsza, wystarczy zgłosić wykonanie prac do urzędu przed ich rozpoczęciem. 

budowa basenu krok po kroku

Po wykonaniu powyższych kroków możemy przystąpić do właściwej budowy, czyli wykopać dziurę na basen z użyciem koparki. Następnie wykonuje się szkielet z metalowych prętów oraz wypełnia go odpowiednim materiałem (najczęściej betonem zbrojonym lub blachą stalową). Na tym etapie należy także wykonać niezbędne odpływy i rury. 

Na tym nie kończy się jednak budowa basenu, ponieważ należy go wykończyć, czyli położyć płytki ceramiczne oraz specjalne folie z tworzyw sztucznych, a także zamontować uchwyty do wchodzenia, kratki odpływowe i urządzenia filtrujące wodę. Po wykonaniu tych prac należy już tylko wypełnić basen wodą.

Budowa basenu - cena

Ile kosztuje budowa basenu? Szacuje się, że jest to koszt ok. 30-40 tys. złotych. Wszystko zależy jednak od tego, jaką konstrukcję wybierzemy, przy czym najdroższe są baseny murowane oraz od tego, czy prace będziemy wykonywać samodzielnie (choćby częściowo) czy też wszystkie prace zlecimy fachowcom. 

Budowa basenu nie jest zatem czasochłonna, trwa znacznie krócej niż budowa domu oraz nie jest aż tak droga, jak mogłoby się wydawać, biorąc pod uwagę koszty budowy budynku jednorodzinnego. Należy jednak pamiętać, aby w pierwszej kolejności wybrać dla basenu odpowiednie miejsce oraz dokonać wszystkich niezbędnych formalności. 

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »