Estetyczne altany ogrodowe

Eleganckie i stylowe altany były stawiane w ogrodach od wielu wieków. Miały do spełnienia kilka funkcji: po pierwsze, stanowiły ozdobę ogrodu, a po drugie były miejscem odpoczynku, refleksji i spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. W niektórych okresach altany cieszyły się ogromną popularnością, a do ich formy przywiązywano ogromną wagę.

altana

Altana ogrodowa jest w ostatnich latach bardzo popularnym elementem wyposażenia każdego ogrodu, bowiem jest ona wielofunkcyjna, można się w niej schować przed uciążliwym upałem, zapewnia ona również schronienie gdy podczas grillowania popsuje się pogoda. Altana jest swego rodzaju ozdobą ogrodu, gdyż nadaje mu niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju charakter. Aczkolwiek, aby móc w pełni z niej korzystać, należy odpowiednio zadbać o jej podłoże.

Altana – ulubione miejsce w ogrodzie

Tak było między innymi od szesnastego do osiemnastego wieku, kiedy stawiano altany o bardzo dekoracyjnych ścianach, pokryte dachami w kształcie kopuł i wsparte na ozdobnych kolumnach. Często stylizowano je na antyczne świątynie, wiejskie chatki, egzotyczne pagody, a nawet gotyckie katedry, zwłaszcza w czasach romantyzmu. W tamtym okresie budowane były najczęściej altany murowane, dzisiaj w przydomowych ogródkach lub na działkach królują altany z nowoczesnych materiałów, lub drewniane, ale ich funkcja dekoracyjna i praktyczna pozostała taka sama.

W gruncie rzeczy mimo wielu rewolucji architektonicznych i nowych nurtów w budownictwie altany nigdy nie wyszły z mody. Czasami altany bywają nazywane również ciennikami lub chłodnikami, ponieważ ich zadaniem jest zapewnienie ochrony przed deszczem oraz promieniami słonecznymi. Ogród, w którym stoi drewniana altana nabiera oryginalnego charakteru i prezentuje się modnie oraz bardzo klimatycznie.

Altana ogrodowa w towarzyskim centrum

W altanach nie przesiadują już barokowe damy dodatkowo ocieniające swoją skórę parasolkami, aby pozostała nieskazitelnie biała. Dzisiaj drewniane altany służą zwykłym ludziom. Lubią je zarówno dorośli, jak i dzieci. Dla najmłodszych członków rodziny altana bywa źródłem prawdziwej frajdy, pełniąc rolę kryjówki, miejsca zabaw i przyrodniczych odkryć. Z kolei dorośli lubią usiąść w altanie po męczącym dniu pracy i zrelaksować się widokiem otaczającej zieleni, porozmawiać leniwie, poczytać lub zorganizować sobie grilla z przyjaciółmi.

Mając do dyspozycji kawałek ogródka, grzechem byłoby zrezygnować z powstawianie w nim gustownej, ażurowej altanki. Osoby posiadające umiejętności złotej rączki z powodzeniem mogą zabrać się do tego samodzielnie, ale jeżeli komuś zależy na naprawdę pięknej i solidnej altanie, która będzie służyła całej rodzinie przez wiele sezonów, to powinien zlecić to zadanie fachowcom z doświadczonej firmy, którzy wykonają altanę szybko, sprawnie i dokładnie od fundamentów aż po sam dach. Tego typu zlecenia budowlane są popularnym sposobem uzupełnienia wystroju ogrodu o estetyczną altankę z drewna.

Jeżeli chodzi o lokalizację altany na terenie działki lub ogrodu, to panuje niemal pełna dowolność. Niektórzy stawiają ją w samum centrum, inni z kolei wolą, aby dyskretnie stała w zacisznym zakątku jako dekoracyjny element osi kompozycyjnej całego terenu. Ideałem jest sytuacja, gdy altana stanowi jednocześnie punkt widokowy na malowniczą okolicę, ale nie we wszystkich miejscach udaje się uzyskać taki efekt. Projekt i ostateczny wygląd altanki stanowi wypadkową możliwości finansowych właściciela nieruchomości, jego oczekiwań i upodobań estetycznych oraz umiejętności technicznych i doświadczenia bezpośrednich wykonawców projektu.

altana

Altana drewniana - rozpoczęcie prac budowlanych

Prace budowlane rozpoczyna się od wyznaczenia na działce zarysu obszaru, jaki będzie zajmowała altana. Jako pierwsze powstają fundamenty, które zakopuje się w podłożu na głębokości uzależnionej od warunków gruntowych i wodnych panujących w ogrodzie. Następny w kolejności powstaje cokół i podłoga (wykonana na przykład z ciętych desek, kamienia czy kostki). Bardzo ważnym etapem są ściany, bo ich wygląd oraz ilość ma decydujący wpływ na wygląd i styl altany. Altany drewniane bywają budowane na planie kwadratu lub prostokąta, sześciokąta, ośmiokąta lub dowolnego innego wieloboku. Żeby zagwarantować dokładnie takie same wymiary ścian, często stosuje się szablony. Po postawieniu ścian należy odpowiednio zwiększyć stabilność altany, żeby była bezpiecznym miejscem do odpoczynku. Wykonanie dachu oraz prac wykończeniowych to ostatni etap prac budowlanych.

Drewno użyte do budowy altany musi zostać poddane specjalnej obróbce i dokładnie wysuszone, aby uniknąć deformacji i zwiększyć trwałość altany. Powinno być też zabezpieczone przed wpływem niekorzystnych czynników, takich jak grzyby czy wilgoć, a na koniec pokryte gustownym lakierem. Oferta sklepów i hurtowni oferujących materiały i narzędzia do budowy altan jest w dzisiejszych czasach tak bogata, że każdy bez większych problemów znajdzie drewno odpowiedniego gatunku, a także różne gotowe elementy konstrukcyjne.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »