Układanie płytek od A do Z

Układanie płytek to z pozoru proste zadanie, aczkolwiek dopiero na późniejszym etapie okazuje się, że koniecznie trzeba pamiętać o wielu niuansach, które mają ogromny wpływ na efekt finalny. Poniższy artykuł to kompendium wiedzy, które obejmuje wszystkie niezbędne zagadnienia dotyczące tej konkretnej czynności.

układanie płytek podłogowych

Narzędzia niezbędne do kładzenia płytek

Przed rozpoczęciem układania płytek koniecznie trzeba zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i materiały. Nieodzowne elementy wyposażenia, bez których układanie płytek nie może się odbyć to:

  • środki do gruntowania, 
  • przecinarki do glazury, 
  • sznur pomiarowy,
  • długa poziomica, 
  • kleje i zaprawy, 
  • paca, 
  • krzyżaki, 
  • gumowy młotek, 
  • fuga, 
  • gąbka do fugi, 
  • ołówek i linijka.

Układanie płytek od A do Z

Układanie płytek na schodach, ścianie lub podłodze zwykle odbywa się w ten sam sposób. Najlepiej czynność tę podzielić na trzy odrębne etapy - przygotowanie podłoża, układanie płytek i fugowanie. Opis każdego z nich znajduje się poniżej. 

Układanie płytek - przygotowanie podłoża

W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować podłoże. Aby zwiększyć przyczepność, układanie płytek podłogowych należy rozpocząć od wyszczotkowania i wyczyszczenia posadzki, natomiast układanie płytek na ścianie od wyszczotkowania i wyczyszczenia powierzchni ściany. Aby przejść do dalszych kroków, należy odczekać do całkowitego wyschnięcia. Warto podkreślić, że jeśli na podłożu są już położone płytki, należy koniecznie zarysować gładką powierzchnię szlifierką lub gruboziarnistym papierem ściernym. Wcześniej jednak należy sprawdzić, czy poprzednia warstwa nadal jest dobrze umocowana. W przeciwnym razie może się okazać, iż kładzenie kolejnej warstwy płytek jest niemożliwe. W tym celu wystarczy opukać znajdujące się na podłożu płytki młotkiem murarskim. Niepokojący powinien być słyszalny głuchy dźwięk.

Jak zacząć układać płytki?

Układanie płytek podłogowych najlepiej rozpocząć od rogu przeciwległego do drzwi. W pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność, np. w łazience, warto nieco bardziej przygotować podłoże. W tym celu należy koniecznie wykonać gruntowanie oraz zastosować dodatkową izolację i uszczelnienie. Po zrealizowaniu wszystkich niezbędnych działań przygotowawczych można przejść do nakładania zaprawy klejowej. Jeśli chodzi o układanie płytek na balkonie, to koniecznie trzeba pamiętać o użyciu kleju mrozoodpornego, który będzie odporny na działanie czynników zewnętrznych i ujemne temperatury. Zaprawę należy nakładać szpachlą, najlepiej zębatą, tak aby przykryć całą powierzchnię płytki na grubość od 0,5 do 1 cm. Powierzchnię również należy przykryć klejem. Jednorazowo nie powinno się jednak przykrywać powierzchni większej niż 1 m2, bowiem może to doprowadzić do przedwczesnego wysychania. W celu zachowania równej odległości między płytkami należy użyć krzyżyków dystansowych. Każdorazowo należy sprawdzać za pomocą poziomicy, czy poszczególne kafelki zostały równo ułożone. Płytki można dociskać przy użyciu gumowego młotka. Jeśli takie działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, może się okazać, iż na płytkę położono zbyt mało lub zbyt dużo kleju. Należy więc zdjąć tę konkretną płytkę i dołożyć lub ująć nieco zaprawy. Po całkowitym wyschnięciu kleju można usunąć krzyżyki.

Fugowanie 

Fugę powinno nakładać się nie wcześniej niż 12 godzin od skończenia kładzenia płytek i usunięcia krzyżyków. Szczeliny należy fugować za pomocą kauczukowej szpachli. W miejscach narażonych na działanie wilgoci warto postawić na fugi, które są dodatkowo zabezpieczone przed powstawaniem grzyba i pleśni, a wszystkie rogi i kąty należy zabezpieczyć warstwą silikonu sanitarnego. Nakładając fugę warto od razu przecierać wszystkie zabrudzenia, co wyeliminuje później konieczność szorowania zaschniętej fugi. Oczywiście należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie zetrzeć świeżej fugi ze szczelin. 

układanie płytek

 

Czy samodzielne układanie płytek ma sens?

Układanie płytek to duże wyzwanie dla laika. Warto więc przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań zapoznać się z prawidłową techniką wykonywania poszczególnych kroków. Koniecznie należy też stosować się do zaleceń producentów, jeśli chodzi o rozrabianie kleju i fugi, tak aby uniknąć różnego rodzaju problemów. Płytki może położyć oczywiście każdy, aczkolwiek nie każdemu uda się niestety osiągnąć równy, zadowalający efekt. Warto więc pamiętać, że zawsze można skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy remontowo-wykończeniowej i zlecić układanie płytek. Cena za metr kwadratowy robocizny wynosi około 45 zł. Ile kosztuje położenie płytek? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy obliczyć sumę wszystkich wartości cenowych związanych z zakupem poszczególnych elementów, tj. płytek, kleju, fugi i pozostałych akcesoriów dodatkowych. Decydując się na skorzystanie z usług fachowców koniecznie trzeba doliczyć także całkowity koszt robocizny.

Układanie płytek? Zleć to fachowcom! 

Układanie płytek to w istocie skomplikowany proces, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w niezbędne materiały i akcesoria, które usprawnią montaż. Układanie płytek zawsze należy rozpocząć od dokładnego przygotowania podłoża. Dopiero wówczas można przystąpić do czynności właściwych. Po upływie 12 godzin od położenia ostatnich elementów, można rozpocząć fugowanie. Układanie płytek można wykonać samodzielnie, aczkolwiek osoby, które nie czują się na siłach i nie są pewne swoich umiejętności, powinny skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »