Remont mieszkania w bloku. Jakie prace wymagają zgłoszenia?

Remont mieszkania, dla każdego, kto przeszedł go chociaż raz w życiu, to doświadczenie wyjątkowo stresujące i kosztujące nie tylko sporo pieniędzy, ale i w wielu przypadkach również mnóstwo... nerwów.

remont mieszkania

 

Schody mogą zacząć się już na etapie formalności, które muszą zostać dopełnione przez lokatora lub właściciela mieszkania przed przystąpieniem do prac remontowych. Niestety, wielu właścicieli je zaniedbuje, wychodząc z błędnego założenia, że „wolność Tomku we własnym domku”. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet w przypadku mieszkań własnościowych, niektóre prace muszą zostać zgłoszone w odpowiednim urzędzie lub wymagają uzyskania pozwolenia budowlanego. Wszystko jest uzależnione od dwóch kwestii: od statusu prawnego mieszkania oraz zakresu planowanych prac.

Szukasz Zleceń Budowlanych? Znajdź Firmę z Twojego Regionu:

 

Remont zgodnie z prawem – co wolno remontować bez zawiadamiania?

Na szczęście lista prac, które można przeprowadzić bez zgłaszania ich właścicielowi budynku i bez uzyskiwania pozwolenia budowlanego jest długa. W mieszkaniu własnym, własnościowym spółdzielczym, lokatorskim spółdzielczym, a także komunalnym można bez zawiadamiania dokonać wymiany zlewu, baterii, wanny, WC, a także wymienić wewnętrzne parapety. Można również dowolnie malować lub tapetować ściany mieszkania oraz pomalować drzwi i okna (ale uwaga! – tylko od strony wewnętrznej, gdyż na zewnątrz kolorystyka stolarki musi być w całym budynku taka sama). Można również podwyższyć standard lokalu przez wymianę elementów wyposażenia na lepsze, na przykład położyć nową wykładzinę lub parkiet w miejsce zniszczonych. Właściciel mieszkania ma prawo także położyć płytki w wybranych przez siebie miejscach, a także w miejsce nieestetycznych płytek PCV położyć parkiety lub terakotę.

 

Nie opłaca się być Zosią – samosią

Nawet w przypadku prac remontowych, które można przeprowadzić bez zgłaszania i zezwoleń, zdecydowanie lepiej wynająć do ich wykonania ekipę fachowców niż remontować mieszkanie we własnym zakresie. Nie każdy jest przysłowiową „złotą rączką”, a wadliwie położona glazura lub źle zamontowany zlew mogą być źródłem dodatkowych komplikacji. W dzisiejszych czasach doświadczony i rzetelny fachowiec jest na wagę złota, więc najbezpieczniej będzie skorzystać z usług firm posiadających rekomendacje od dotychczasowych klientów lub takich, z których usług korzystali znajomi.


160 432 zleceń budowlanych

 

Zgłoszenie do właściciela budynku i starostwa czy pozwolenie budowlane?

Zawiadomienia właściciela budynku (spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, ewentualnie gminy) oraz starosty wymagają takie prace jak wymiana zewnętrznych okien i drzwi, przebudowa ścian działowych, wymiana instalacji elektrycznych, kanalizacyjnych, wodociągowych i grzejników, założenie krat na zewnątrz okien oraz wykonanie lub remont przyłączy i to niezależnie od statusu prawnego lokalu mieszkalnego. W mieszkaniach spółdzielczych (własnościowych i lokatorskich) trzeba zgłosić też wymianę elementów wyposażenia na lepsze (wanna zamiast natrysku, glazura i terakota zamiast płytek PCV, położenie terakoty w nowych miejscach).

 

Natomiast na przeróbki lub wymianę elementów konstrukcyjnych budynku (stropy, ściany nośne, dach, zmiana wymiarów otworów okiennych i drzwi), wykonanie lub przeróbki instalacji gazowej, zmiany wyglądu elewacji budynku (na przykład zabudowa loggii lub balkonu, dobudowanie balustrady) trzeba koniecznie uzyskać pozwolenie budowlane. Po dostarczeniu do starostwa niezbędnych dokumentów, złożeniu wniosku o wydanie pozwolenia budowlanego i dołączeniu oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością oraz projektu budowlanego, na decyzję czeka się do 60 dni.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »