Remont mieszkania w bloku. Jakie prace wymagają zgłoszenia?

Remont mieszkania w bloku - każdy, kto przeżył go, chociaż raz w życiu, doskonale wie, że to doświadczenie wyjątkowo stresujące. Niezależnie od rozmiarów, każdy remont mieszkania może solidnie nadwyrężyć budżet, ale też mnóstwo... nerwów. Jak przygotować się do remontu, o jakich dokumentach warto pamiętać i jakie mniej więcej mogą to być koszty? Odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie.

remont mieszkania w bloku

Przysłowiowe “schody” mogą zacząć się już na etapie formalności, które muszą zostać dopełnione przez lokatora lub właściciela mieszkania przed przystąpieniem do prac remontowych. Niestety, wielu właścicieli je zaniedbuje, wychodząc z błędnego założenia, że “wolność Tomku we własnym domku”. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet w przypadku mieszkań własnościowych, niektóre prace muszą zostać zgłoszone w odpowiednim urzędzie lub wymagają uzyskania pozwolenia budowlanego. Wszystko jest uzależnione od dwóch kwestii: od statusu prawnego mieszkania oraz zakresu planowanych prac. Jak zatem rozpocząć remont mieszanina w bloku?

Remont mieszkania w bloku zgodnie z prawem - co wolno remontować bez zawiadamiania?

Na szczęście lista prac, które można przeprowadzić bez zgłaszania ich właścicielowi budynku i bez uzyskiwania pozwolenia budowlanego jest długa. W mieszkaniu własnym, własnościowym spółdzielczym, lokatorskim spółdzielczym, a także komunalnym można bez zawiadamiania dokonać wymiany zlewu, baterii, wanny, WC, a także wymienić wewnętrzne parapety. Można również dowolnie malować lub tapetować ściany mieszkania oraz pomalować drzwi i okna (ale uwaga! - tylko od strony wewnętrznej, gdyż na zewnątrz kolorystyka stolarki musi być w całym budynku taka sama). Można również podwyższyć standard lokalu przez wymianę elementów wyposażenia na lepsze, na przykład położyć nową wykładzinę lub parkiet w miejsce zniszczonych. Właściciel mieszkania ma prawo także położyć płytki w wybranych przez siebie miejscach, a także w miejsce nieestetycznych płytek PCV położyć parkiety lub terakotę.

Remont mieszanina w bloku, czyli nie opłaca się być Zosią - samosią

Nawet w przypadku prac remontowych, które można przeprowadzić bez zgłaszania i zezwoleń, zdecydowanie lepiej wynająć do ich wykonania ekipę fachowców niż remontować mieszkanie we własnym zakresie. Nie każdy jest przysłowiową "złotą rączką", a wadliwie położona glazura lub źle zamontowany zlew mogą być źródłem dodatkowych komplikacji. W dzisiejszych czasach doświadczony i rzetelny fachowiec jest na wagę złota, więc najbezpieczniej będzie skorzystać z usług firm posiadających rekomendacje od dotychczasowych klientów lub takich, z których usług korzystali znajomi.

remont mieszkania w bloku
Ile kosztuje remont mieszkania w bloku?

Zgłoszenie do właściciela budynku i starostwa czy pozwolenie budowlane?

Zawiadomienia właściciela budynku (spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, ewentualnie gminy) oraz starosty wymagają takie prace jak wymiana zewnętrznych okien i drzwi, przebudowa ścian działowych, wymiana instalacji elektrycznych, kanalizacyjnych, wodociągowych i grzejników, założenie krat na zewnątrz okien oraz wykonanie lub remont przyłączy i to niezależnie od statusu prawnego lokalu mieszkalnego. W mieszkaniach spółdzielczych (własnościowych i lokatorskich) trzeba zgłosić też wymianę elementów wyposażenia na lepsze (wanna zamiast natrysku, glazura i terakota zamiast płytek PCV, położenie terakoty w nowych miejscach).

Natomiast na przeróbki lub wymianę elementów konstrukcyjnych budynku (stropy, ściany nośne, dach, zmiana wymiarów otworów okiennych i drzwi), wykonanie lub przeróbki instalacji gazowej, zmiany wyglądu elewacji budynku (na przykład zabudowa loggii lub balkonu, dobudowanie balustrady) trzeba koniecznie uzyskać pozwolenie budowlane. Po dostarczeniu do starostwa niezbędnych dokumentów, złożeniu wniosku o wydanie pozwolenia budowlanego i dołączeniu oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością oraz projektu budowlanego, na decyzję czeka się do 60 dni.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »