Remont mieszkania w kamienicy – kompleksowy poradnik

Mieszkanie w zabytkowej zabudowie można kupić po bardzo atrakcyjnej cenie, znacznie taniej, niż nowe od dewelopera. Przed taką inwestycją warto zadać sobie pytanie, ile kosztuje remont mieszkania w starej kamienicy?

remont mieszkania

Zacznij planować remont mieszkania w kamienicy

Sposób przeprowadzenia modernizacji może znacznie się różnić od klasycznego remontu. Na początek warto zwrócić uwagę na konieczność uzyskania pozwoleń. Ostateczny koszt będzie zależał od wielu czynników. Jednym z nich jest forma ochrony konserwatorskiej. Cenna architektura przeszło stuletnich kamienic może być objęta wpisem do rejestru zabytków. To pociąga za sobą znacznie wyższe koszty i konieczność czekania na pozwolenie na wykonanie prac. W przypadku zwykłej kamienicy, która nie posiada zabytkowych cech i nie podlega ustawie o ochronie zabytków, remont znacznie łatwiej przeprowadzić.

Planując modernizację mieszkania w kamienicy, dobrze jest zapoznać się z podstawowymi zasadami. Oto lista rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, remontując mieszkanie w kamienicy.

Pozwolenie na remont mieszkania w dawnej zabudowie

W zależności od tego, jaką formą ochrony konserwatorskiej objęta jest zabytkowa kamienica, remont mieszkania może mieć zupełnie odmienny przebieg. Najczęściej można spotkać następujące rodzaje nadzoru konserwatorskiego:

  • Wpis do rejestru zabytków, czyli ochrona najbardziej restrykcyjna, która obejmuje zarówno mury zewnętrzne, jak i wszystkie lokale w kamienicy. Jeśli mieszkanie znajduje się w takim budynku, wówczas na wszelkie prace remontowe, budowlane, a nawet na wymianę instalacji grzewczej, wymagane jest pozwolenie od miejscowego konserwatora zabytków. Na takie zezwolenie czeka się do 30 dni, a w szczególnie skomplikowanych przypadkach nawet do 60 dni. Jeśli w mieszkaniu są zabytkowe sufity, stolarka okienna lub drzwiowa oraz sztukaterie, to także te elementy objęte są ochroną konserwatorską. Bez zgody konserwatora zabytków nie można podejmować żadnych działań. Po uzyskaniu pozwolenia na prace remontowe w kamienicy można przystąpić do remontu.
  • Ustalenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, tzw. wykaz zabytków lub gminna ewidencja zabytków. Jest to łagodniejsza forma ochrony konserwatorskiej. Większość kamienic w Polsce objęta jest tego typu ochroną konserwatorską. Czym różni się od poprzedniej. Remont mieszkania w kamienicy wpisanej do gminnej ewidencji zabytków nie wymaga pozwolenia od konserwatora. Ochronie podlegają głównie elewacje i np. stolarka okienna. Podczas wymiany okien, należy dostosować ich kształt, kolor oraz materiał (drewno lub plastik) do wymagań, jakie stawia zarządca nieruchomości, gmina lub konserwator.
  • Dawna zabudowa mieszkalna bez ochrony konserwatorskiej. Każda kamienica posiada wspólnotę mieszkaniową i zarządcę. Członkowie wspólnoty, czyli właściciele lokali w kamienicy muszą zgodzić się na remont generalny i na zmiany dotyczące konstrukcji budynku, np. ścian nośnych, wymiany instalacji grzewczej. W przypadku prostego remontu, czyli malowania ścian, wymiany kafelków i paneli, takiej zgody nie potrzeba.

Planując remont mieszkania w kamienicy pozwolenia będą konieczne tylko w przypadku dużego zakresu prac. Przy remontach kosmetycznych, polegających na odświeżeniu ścian i podług nie ma obowiązku uzyskiwania zgody z wydziału architektury czy od konserwatora.

remont mieszkania w kamienicy

Szacunkowy koszt remontu mieszkania w kamienicy

Koszt remontu zależy głównie od tego, jaki metraż ma mieszkanie w kamienicy i w jakim stanie są instalacje. Jeśli przez wiele lat poprzedni właściciele nie wykonywali modernizacji, to remont należy zacząć od sprawdzenia i ewentualnej wymiany rur, grzejników, przewodów elektrycznych. Często przestarzałe instalacje bywają przyczyną zwarcia. Dawne instalacje obliczone były na mniejsze zużycie energii i znacznie mniejszą liczbę sprzętów elektrycznych. Dlatego przed kompleksowym remontem powinien je obejrzeć elektryk. Rozpoczynając remont mieszkania w kamienicy koszt można obliczyć, stosując stawki godzinowe ekipy remontowej. Przed wyceną dobrze jest spisać umowę z wykonawcą remontu, by uniknąć podnoszenia cen. Często budowlańcy natrafiają na dodatkowe usterki, co może podnieść koszt planowanych prac.

Koszt remontu powinien uwzględniać:

  • stan zachowania instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, gazowej,
  • metraż podłóg i ścian,
  • rodzaj wykończeń podłogowych: płytki ceramiczne, panele, renowacja parkietu,
  • okładziny ścienne: tynkowanie, gładzie, malowanie, płytki ceramiczne, betonowe, kamienne, fototapety,

Zawsze remont mieszkania w kamienicy będzie droższy od remontu nowego lokalu w budynku deweloperskim. Zwykle metraż starych mieszkań jest większy. Ściany są wyższe, a otwory okienne i drzwiowe mogą mieć nietypowe wymiary. Dlatego, jeśli remont mieszkania obejmuje wymianę drzwi i okien, wówczas trzeba brać pod uwagę konieczność specjalnego zamówienia stolarki lub renowacji zabytkowych drzwi.

Jak remontować mieszkanie w dawnej kamienicy: samemu czy z ekipą budowlaną?

Mając w planach remont mieszkania w kamienicy koszt prac można obniżyć. Część zadań nadaje się do samodzielnego wykonania. Jeśli dobrze zaplanuje się harmonogram robót, wówczas cena będzie niższa. Główny koszt to praca fachowców. Specjalistyczne czynności należy powierzyć elektrykowi lub hydraulikowi. Malowanie ścian lub układanie płytek można wykonać samemu. Przy dużym metrażu warto podzielić prace na etapy. Na początek sprawdzić i naprawić instalacje, a potem zając się pracami wykończeniowymi. Dobrze zaplanowane prace pomogą zaoszczędzić, chociażby na powtórnym skuwaniu ścian, gdyby okazało się, że instalacje są nieszczelne. Ekipa budowlana to duża wygoda, ale tez znaczny koszt. Trzeba też znaleźć dobrych fachowców i rzetelną firmę, która ma doświadczenie przy pracach w zabytkowej zabudowie.

Ile kosztuje remont mieszkania w dawnej zabudowie? Ceny materiałów budowlanych i elementów wykończeniowych nie różnią się w przypadku starych i nowych mieszkań. Głowna różnica polega na stopniu skomplikowania prac. Także zakres robót budowlanych jest znacznie większy, gdy budynek ma przeszło stoo lat. Remont mieszkania w kamienicy znacznie podnosi koszt takiej nieruchomości. Warto go przeprowadzić, jeśli planuje się sprzedaż lub wynajem lokalu. Dobrze przeprowadzone prace zapewnią komfort życia i użytkowanie na długie lata.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »