Ocieplenie garażu blaszanego – zleć to fachowcom!

Jeżeli trzymasz swój samochód na podjeździe lub w niestrzeżonym miejscu, może się to wiązać z pewnymi trudnościami, np. uciążliwym odśnieżaniem, a nawet narażeniem na kradzież lub uszkodzenie. Garaż blaszak w okolicy domu lub mieszkania to świetne rozwiązanie problemu niebezpiecznego parkowania, jednak ich lekka konstrukcja nie sprzyja utrzymaniu odpowiednio wysokiej temperatury w zimie. Jak ocieplić garaż, aby odpowiednio zabezpieczyć swój samochód w chłodnych miesiącach?

ocieplenie garażu blaszanego

Jak ocieplić garaż blaszany?

Główną zaletą wolnostojących garaży z blachy jest ich niska cena i uniwersalność. Jest to z pewnością dobry sposób na przechowywanie swojego samochodu prywatnego lub służbowego w mieście, gdzie pojazdy narażone są na większe i częstsze szkody. Garaż blaszany jako część kompleksu parkingowego przy osiedlu lub pojedynczy garaż przy gospodarstwie domowym jest znakomitą ochroną pojazdu przed deszczem, śniegiem i innymi szkodliwymi warunkami atmosferycznymi oraz przed ewentualnymi kradzieżami i włamaniami. Niepokryta niczym blacha jest takim surowcem, dlatego Polacy często decydują się właśnie na to rozwiązanie. Jednak w zimie, skutki tej decyzji stają się odczuwalne.

Ocieplenie garażu blaszanego wiąże się z pewną inwestycją, ale jest jak najbardziej opłacalne. Nie jest to przedsięwzięcie, do którego należy zabierać się na własną rękę; warto zlecić je doświadczonej ekipie budowlanej lub remontowej, która zapewni prawidłowe, szczelne wykonanie. Ocieplone muszą zostać cienkie ściany, ale też podłoże, które w większości przypadków nie jest trwale związane z gruntem, a więc sprzyja przedostawaniu się wiatru, wilgoci i mrozu. W tym celu należy wykonać solidną wylewkę betonową. Kontakt z ochłodzonym i wilgotnym gruntem jest jedną z głównych przyczyn niskiej temperatury panującej w blaszanych konstrukcjach parkingowych.

Jakich materiałów użyć do ocieplenia garażu?

Od materiału termoizolacyjnego zależy skuteczność ocieplenia, dlatego warto zapoznać się z tym tematem i poświęcić mu nieco uwagi. Garaż blaszany rządzi się podobnymi prawami, co zwykły budynek, a więc w pierwszej kolejności należy zminimalizować straty cieplne. Najpopularniejszym i najczęściej używanym w tym celu materiałem jest znany każdemu styropian. Wełna mineralna jest mniej powszechnym rozwiązaniem, ponieważ sama konstrukcja blaszanych garaży utrudnia jej stosowanie. Styropian świetnie sprawdzi się jako ocieplenie garażu blaszanego od zewnątrz. Natomiast od wewnątrz można także użyć pianki ocieplającej, nakładanej na uprzednio uszczelnioną powierzchnię. Pianka skutecznie zakryje wszystkie drobne nieszczelności i luki, przez które mogłoby uciekać ciepło.

jak ocieplić garaż blaszany

Ocieplone ściany, dach i podłoga nie przepuszczają już do środka mrozu ani żadnych niekorzystnych czynników atmosferycznych. Należy także pamiętać o pozostawieniu lub zainstalowaniu jakiejś formy wentylacji. Jej całkowity brak może wyrządzić więcej szkód niż nieocieplone pomieszczenie, ponieważ wówczas w garażu gromadzi się wilgoć. Para wodna osiadająca na metalowych elementach wzmaga postępowanie korozji ścian garażu i samego samochodu. Wentylacja jest tym bardziej konieczna dla osób, które w garażu pracują na odpalonym silniku - wytwarzane przez samochód spaliny mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu człowieka.

Jak wybrać ekipę, która wykona ocieplenie garażu?

W przypadku ocieplania garażu, jak i przy innych pracach budowlanych lub remontowych, warto zwrócić się po pomoc do fachowca. Wykonując to samodzielnie, narażamy się na przedłużony czas realizacji, większe koszty lub poważne konsekwencje w przypadku zajścia pomyłki lub wypadku. Profesjonalna ekipa budowlana doskonale wie, jak ocieplić garaż blaszany, więc zrobi to w sposób bezpieczny, szybki i skuteczny. Jednak na rynku istnieje wiele firm, które mogą przysporzyć więcej problemów niż korzyści. Dlatego przed powierzeniem komuś pracy, wykonaj solidne rozeznanie w temacie. Aspekty, które warto uwzględnić to:

Doinformuj się w kwestii technik i materiałów budowlanych niezbędnych do ocieplenia garażu. Nawet podstawowa wiedza w tym zakresie uodporni Cię na naciągaczy.

Wykonaj orientacyjny kosztorys prac - nie ufaj w ciemno cenie, którą zażąda firma remontowa; może być ona znacznie zawyżona. Najpierw samemu zorientuj się, ile kosztuje praca dociepleniowa.

Udaj się do rodziny, znajomych lub na fora internetowe - być może ktoś z doświadczeniem w podobnej sytuacji współpracował z godną polecenia firmą, z której będziesz mógł skorzystać.

Przed ostatecznym wyborem, sprawdź wybraną firmę w Internecie, pod kątem opinii innych klientów, efektów wykonanych prac, kosztów, terminowości i łatwości komunikacji. 

Najważniejsza jest szczegółowa, rzetelnie sporządzona umowa, która zabezpiecza obydwie strony w przypadku jakichkolwiek nieporozumień i niedociągnięć.

Dlaczego warto ocieplić garaż?

Warto zainwestować w ocieplenie garażu blaszanego, aby odpowiednio zabezpieczyć swój samochód przez wszystkie pory roku. Prac dociepleniowych nie należy się jednak podejmować bez wcześniejszego rozeznania w tym temacie. Wybór odpowiedniej firmy budowlanej do wykonania tego zlecenia pozwoli ocieplić garaż w sposób skuteczny, bezpieczny i rzetelny.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »