Ocieplenie domu – poradnik nie tylko dla zmarzluchów

Integralnym elementem budowy każdego domu jest jego ocieplenie. Dodatkowa warstwa termoizolacyjna wpływa nie tylko na walory estetyczne budynku, lecz także chroni go przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Mimo iż koszt wykonania ocieplenia jest wysoki, to w perspektywie kilku lat inwestycja się zwraca, gdyż dodatkowa warstwa ochronna pomaga zmniejszyć koszty energii i utrzymać w domu ciepło. Ze względu na to, iż okres grzewczy może trwać w naszym kraju nawet dziewięć miesięcy warto dołożyć wszelkich starań, aby wykonanie ocieplenia domu było precyzyjne i przeprowadzone z wykorzystaniem wysokiej klasy materiałów.

ocieplenie domu

Jak wygląda ocieplanie domu jednorodzinnego?

Zimne ściany to problem wielu gospodarstw domowych. Z  tego względu o ocieplaniu domu warto pomyśleć jeszcze na etapie planu architektonicznego. Wówczas można wybierać pomiędzy ociepleniem zewnętrznym oraz wewnętrznym. W przypadku, w którym właściciel pragnie wyremontować użytkowany przez domowników budynek, może wykorzystać jedynie ocieplanie zewnętrzne. O tym ile kosztuje ocieplenie domu decyduje kilka czynników. Na życzenie właściciela ekipa budowlana za dodatkową opłatą może zamontować nowe parapety, a także ozdoby okien i ścian. Dotyczy to również nowej elewacji, w skład której wchodzi również montaż płytek kamiennych i gresu.

Całkowity koszt ocieplenia domu jednorodzinnego

Przeciętny koszt ocieplenia domu jednorodzinnego o powierzchni stu pięćdziesięciu  metrów kwadratowych może wynieść od dwudziestu do nawet trzydziestu tysięcy złotych i w dużej mierze zależy od wykorzystanych podczas prac materiałów. Na polskim rynku największą popularnością cieszą się styropian oraz wełna mineralna. Styropian jest tańszy, a także łatwiejszy w montażu. Wybierając go należy zwrócić uwagę na jego współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Im lambda jest niższy, tym lepiej. Co więcej producenci zalecają wykorzystanie styropianów zespolonych, w których rdzeń chroniony jest przez warstwę refleksyjną. Wykorzystanie wełny mineralnej zwiększa kosztu ocieplenia domu, gdyż wymaga większej precyzji i doświadczenia pracownika, a także umieszczenia jej w specjalnym drewnianym rusztowaniu, które zabezpieczy ją przed zniszczeniem. Oprócz tego do ceny końcowej należy doliczyć koszt tak zwanej robocizny, zależny od regionu, w którym znajduje się dom. Dobrze, aby osoba zlecająca ocieplenie domu posiadała zabezpieczenie finansowe w wysokości kilku tysięcy złotych, na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, które mogą pojawić się w trakcie montażu. Szacuje się, iż prawidłowo wykonana warstwa termoizolacyjna powinna wytrzymać od dwudziestu do dwudziestu pięciu lat, choć zdarza się, iż utrzymuje się na ścianie znacznie dłużej.

koszt ocieplenia domu

Na co zwrócić uwagę ocieplając dom jednorodzinny? Czy ekipa remontowa powinna podlegać kontroli ze strony właściciela? Czy podpisanie umowy  wykonawcą jest konieczne?

Najważniejszym etapem podczas ocieplana budynku jest wybór doświadczonej i uczciwej firmy budowlanej, gdyż to od rzetelności jej pracowników zależy czy nasz dom będzie prawidłowo ocieplony i pozwoli nam oszczędzać energię, a co za tym idzie również pieniądze. Z tego względu warto zdać się na specjalistów zalecanych przez sklep, w którym dokonano zakupów materiałów lub fachowców poleconych przez zaufane osoby.

  • Aby dokonać właściwego wyboru warto zdecydować się na oględziny jednego bądź dwóch domów, nad którymi w przeszłości pracowała wybrana firma.
  • Kolejną ważną kwestią jest podpisanie z wykonawcą umowy, w której będzie zawarty zakres prac, wybrana klasa materiałów, standard wykończenia domu, a także zakres odpowiedzialności za zniszczenia.
  • Przed przystąpieniem do prac warto sprawdzić jakie materiały będą wykorzystane przez ekipę budowlaną. Styropian do ocieplania domu nie może być wysezonowany, gdyż mogłoby to doprowadzić do pęknięć i odkształceń ścian. Niedopuszczalny jest również tak zwany ,,system kombinowany’’, w którym do ocieplenia jednego budynku wykorzystuje się produkty z kilku systemów lub ich zamienniki.
  • Co więcej, pomimo podpisania umowy i zaufania, warto spoglądać zatrudnionym pracownikom na ręce. Tylko to daje nam pewność, iż w warstwie termoizolacyjnej nie będzie miejsc, przez które będzie uciekało ciepło. Koszt ocieplenia domu jest wysoki, z tego względu aby uniknąć wielotysięcznych poprawek warto dołożyć wszelkich starań, aby wykonane prace były wykonane należycie. Dotyczy to zwłaszcza budynków o skomplikowanej konstrukcji i dachami wielospadowymi. To w nich przez niewłaściwie dociśnięty styropian przez szczeliny ucieka najwięcej ciepłego powietrza.

Odbiór wykonanej przez firmę budowlaną pracy powinien odbyć się kilka dni po zakończeniu prac. Jeśli właściciel dostrzeże nieprawidłowości, nie ma podstaw do odbioru, a firma powinna naprawić usterkę na własny koszt. Ocieplenie domu jest usługą jak wiele innych, z tego względu każdy zlecający założenie dodatkowej warstwy termoizolacyjnej powinien zdawać sobie sprawę z przysługujących mu praw i wiedzieć jak egzekwować postanowienia umowy.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »