Jaką pompę ciepła wybrać do domu, w zależności od jego powierzchni?

Systemy grzewcze, jakimi są pompy ciepła z roku na rok zyskują na coraz to większej popularności, budząc zainteresowanie już nie tylko wśród fanów alternatywnych i ekologiczny rozwiązań grzewczych, ale i u każdego, kto ceni sobie komfort i oszczędność pieniędzy. Jednak, aby pompa ciepła mogła spełniać swoją rolę, musi być odpowiednio dobrana do warunków w jakich przyjdzie jej pracować. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na parametry tego urządzenia oraz dopasować je do obiektu o konkretnej powierzchni i standardach.

Co charakteryzuje powietrzne pompy ciepła?


Odzyskiwanie ciepła z powietrza stało się jednym z najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie domów i wielu innych obiektów, które w połączeniu z całą infrastrukturą grzewczą, jak podłogówka i ogrzewanie ścienne zapewnia wysoki komfort cieplny w okresie jesienno-zimowym. Jednak, co sprawia, że pompy ciepła zaczęły zdobywać tylu zwolenników w ostatnim czasie? Wszystko ze względu na kilka kluczowych zalet jakie posiada to rozwiązanie. Do najważniejszych z nich należą:

  • Ekologiczność – pompa ciepła pozyskuje energię z powietrza, sprawiając że emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest znikoma,
  • Uniwersalność – pompa ciepła to nie tylko system grzewczy, zapewniający ciepło w najchłodniejsze dni roku, ale też świetny system chłodzący, który sprawdzi się latem,
  • Atrakcyjna cena – pompa ciepła to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, na które można pozyskać fundusze z wielu programów proekologicznych,
  • Niezależność – inwestując w pompę ciepła uniezależnia się od innych źródeł energii,
  • Automatyka – pompa ciepła jest bezobsługowa, co sprawia że z jej pracą nie wiążą się żadne dodatkowe, pochłaniające czas czynności.

Jaka pompa ciepła do domu, w zależności od jego powierzchni?
Powierzchnia domu, ale także każdego innego lokalu to czynnik niezwykle kluczowy przy wyborze rodzaju pompy ciepła. Dobierając to urządzenie, dobrze jest kierować się parametrami określającymi zapotrzebowanie danego obiektu na ciepło. W wielu przypadkach kwestia ta jest dokładnie rozpisana w wyliczeniach tworzonych już na etapie budowy, jednak informacje na ten temat można też zebrać samemu. Na ilość potrzebnego ciepła w danym budynku mogą mieć wpływ:

  • Powierzchnia,
  • Kubatura,
  • Rodzaj izolacji,
  • Średnie roczne temperatury,
  • Roczne zużycie wody.

Pompa ciepła do domu o powierzchni 100 i 200 m2
Najważniejszym parametrem przy wyborze pompy ciepła jest moc grzewcza (Pg), która określa ilość energii dostarczanej do instalacji. Przeciętny dom jednorodzinny o powierzchni 100 m2 ma zapotrzebowanie na energię w przedziale od 40 do 50 W/m2. Domy o większych powierzchniach, przekraczających 200 m2 też nie stanowią problemu dla pom ciepła, a konieczna moc grzewcza dla takiego obiektu wyliczana jest, mnożąc wartość powierzchni budynku przez jego zapotrzebowanie na moc. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to dane jedynie orientacyjne, a znaczenie przy wyborze pompy ciepła ma również wiele innych kwestii. 

 Jeśli masz wątpliwości, co do swoich wyliczeń oraz nie jesteś pewny, czy pompa która chcesz kupić wpisuje się w zapotrzebowanie zamieszkałego przez Ciebie obiektu skonsultuj się ze specjalistą.


Opublikowano: 14 września 2022

Bufor do pompy ciepła – jaką pełni funkcję, kiedy jest potrzebny?

Bufor do pompy ciepła to zbiornik, który przede wszystkim pełni funkcję magazynu energii. Dodatkowo może także przyczyniać się do zwiększenia efektywności ogrzewania pompą. To uzależnione jest głównie od rodzaju i wielkości instalacji. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie jest bufor, jakie pełni funkcję i czy jego zastosowanie jest konieczne.

Czym jest bufor do pompy ciepła?

Jak wspomniano, bufor pompy ciepła to zbiornik, w którym magazynowana jest woda zasilająca instalację centralnego ogrzewania. Często określany jest także mianem zbiornika buforowego. Podkreślić tu trzeba, że bufor nie jest tym samym co zbiornik c.w.u. Choć pod kątem wyglądu są do siebie bardzo podobne, to jednak oba te zbiorniki pełnią zupełnie inną funkcję. Zadaniem bufora pompy ciepła jest magazynowanie energii cieplnej, która wykorzystywana jest następnie w instalacji centralnego ogrzewania. Dostępne na rynku zbiorniki buforowe różnią się od siebie pod względem pojemności i wyposażenia. Najczęściej stosowany jest bufor o pojemności 100-500 l.

Jaką funkcję pełni bufor pompy ciepła?

Aby pompa ciepła mogła pracować w sposób prawidłowy, konieczne jest zapewnienie minimalnego przepływu. Dodatkowo niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej różnicy temperatur między zasilaniem i powrotem, a także odpowiedniego zładu wody. Sam zład wody magazynowany może być w grzejnikach oraz w instalacji podłogowej. Może się jednak zdarzyć, że to nie wystarczy. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie zbiornika buforowego, który pełni kilka istotnych funkcji. Wśród nich wymienić można:

  • magazynowanie energii cieplnej,
  • kompensowanie naddatku mocy pompy ciepła.

Jaki bufor do pompy ciepła wybrać?

Aby zbiornik buforowy do pompy ciepła mógł spełniać swoje zadania, musi być koniecznie dopasowany do zapotrzebowania konkretnej instalacji grzewczej. Istotna jest tu przede wszystkim pojemność zbiornika. Jeśli pojemność bufora będzie zbyt duża, wówczas zbiornik może być niedogrzewany, a tym samym nie spełni on swojego zadania. Zakłada się, że pojemność zbiornika wynosić powinna przynajmniej 10l/kW mocy pompy ciepła.

Jak podłączyć bufor do pompy ciepła?

Zbiornik buforowy może pracować w różnych konfiguracjach. Co więcej, podłączenie bufora do pompy ciepła możliwe jest także w przypadku różnych źródeł ciepła. Sam bufor działa na zasadzie grawitacji. Oznacza to, że schemat podłączenia pompy ciepła z buforem musi zakładać usytuowanie wlotu nagrzanego czynnika grzewczego wyżej od wylotu z kotła. Takie podłączenie jest konieczne do tego, aby przepływ czynnika grzewczego przebiegał prawidłowo. Omawiając schemat pompy ciepła z buforem, nie można pominąć kwestii wylotu nagrzanego czynnika grzewczego ze zbiornika buforowego. Ten przepływać może przez zasobnik, który służy do podgrzewania c.w.u. Następnie czynnik dopływa do grzejników.

W bufor do pompy ciepła warto zainwestować zwłaszcza wtedy, kiedy dom ogrzewany jest tradycyjnymi grzejnikami. To także dobre rozwiązanie w przypadku podziału domu na kilka obiegów o różnej temperaturze wody grzewczej. Mowa tu o ogrzewaniu domu zarówno grzejnikami, jak i poprzez ogrzewanie podłogowe. Bufor sprawdzi się również wówczas, kiedy do instalacji grzewczej podłączony jest także kocioł na paliwo stałe.


Opublikowano: 7 sierpnia 2022

Jaką podłogę na taras wybrać?

podłoga na taras

Taras jest przedłużeniem domu i miejscem, w którym można miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Ze względu na to, że jest on narażony na nieustanne działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych bardzo ważne jest to, aby zrobić go z wytrzymałych i trwałych materiałów. Podjęcie słusznej decyzji odnośnie tego, co na taras zastosować wpłynie na komfort jego użytkowania.

Na co zwrócić uwagę wybierając podłogę na taras?

Decydując się na konkretny rodzaj nawierzchni należy zwrócić uwagę przede wszystkim na odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV czy opady deszczu lub śniegu. Materiał ten powinien więc być odporny na uszkodzenia oraz odkształcenia. Jeśli zamierzamy zająć się samodzielnie montażem połogi to trzeba także zwrócić uwagę na to, czy jest on łatwa w montażu. Część z nich można bez problemu ułożyć samodzielnie i nie powinno to zająć dużo czasu. Duże znaczenie ma również cena wybranego materiału. Koszt wykończenia całego tarasu musi mieścić się w założonym na ten cel budżecie.

Jaki rodzaj powierzchni będzie najlepszym wyborem?

Jednym z polecanych materiałów są płyty tarasowe. Wyróżniają się one nowoczesnym wyglądem, a także tym, że są wytrzymałe na niskie temperatury i nienasiąkliwe. Oznacza to, że nawet podczas opadów deszczu wilgoć nie będzie wnikała w ich głąb. Zapobiega to pękaniu i kruszeniu się podłoża. Tego rodzaju płyty są także antypoślizgowe, co zwiększa bezpieczeństwo korzystania z nich oraz łatwe w utrzymaniu czystości.

Podłogę na tarasie może także wykończyć wykorzystując deski kompozytowe. Są one łatwe w montażu, a także swoim wyglądem imitują prawdziwe drewno, ale są od niego zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Są odporne na działanie niskich temperatur oraz promieniowania UV. Dzięki temu prezentują się doskonale nawet po kilku latach. Nie wymagają także stosowania środków impregnujących. Dostępne są one w różnych kolorach, dzięki czemu można dopasować je do elewacji budynku. Posiadają specjalne głębienia, za pomocą których odprowadzana jest woda z opadów oraz które nadają im właściwości antypoślizgowe.

Czym powinien wyróżniać się trwały taras?

Taras, którym będzie można cieszyć się przez wiele lat musi być przede wszystkim wytrzymały i odporny na ścieranie. Wybierając trwałą powierzchnię można mieć pewność, że nawet po dłuższym czasie będzie ona prezentowała się nienagannie. Podłoga na tarasie musi być antypoślizgowa, dzięki czemu będzie bezpieczna nawet jeśli będzie mokra. Ogromne znaczenie ma także ogólny wygląd tarasu. Sąsiaduje on bezpośrednio z budynkiem, dlatego powinien być dopasowany do niego swoim stylem. Dzięki temu stworzą one spójną całość.

Wybór odpowiedniej podłogi na taras ma bardzo duże znaczenie. Jest to ważne nie tylko ze względu na komfort jego użytkowania, ale także bezpieczeństwo. Taras musi również wyróżniać się estetycznym wyglądem pasującym do aranżacji otoczenia, w którym się znajduje. Odpowiedni materiał na podłogę tarasową musi być także wytrzymały i odporny.


Opublikowano: 17 maja 2022

Jak zbudować altankę ogrodową?

altana ogrodowa

Altanka ogrodowa jest doskonałym miejscem do wypoczynku bez względu na pogodę. Służy przede wszystkim relaksowi, ale także spotkaniom towarzyskim. Można w niej przechowywać narzędzia lub grilla. Jak zbudować altankę ogrodową samodzielnie?

Budowa altanki ogrodowej – jak to zrobić zgodnie z prawem?

Przed rozpoczęciem budowy altanki należy zapoznać się z przepisami prawnymi, ponieważ procedury różnią się w zależności od wielkości i umiejscowienia altanki. Altanka ogrodowa budowana na własnej posesji wymaga zgłoszenia budowlanego, jeżeli powierzchnia jej zabudowy będzie miała maksymalnie 35 m2, a na działce znajdują się maksymalnie 2 altanki na 500 m2 powierzchni działki. Jeżeli planowana altanka ogrodowa ma mieć więcej niż 35 m2 lub budowa przewiduje większą ilość tego typu konstrukcji, należy wystąpić z wnioskiem o udzielenia pozwolenia na budowę.

Budowa altanki na terenie rodzinnych ogrodów działkowych (ROD) jest obostrzona przepisami, które pokrywają się z Prawem budowlanym. Altanka ogrodowa budowana na ROD powinna mieć maksymalnie 35 m2, a maksymalna wysokość to 5 m przy stromym dachu (nachylenie ponad 12o) lub 4 m przy płaskim dachu (nachylenie poniżej 12o). Mierzona powierzchnia altany nie obejmuje werandy, tarasu, ganku, pod warunkiem że ich powierzchnia ma maksymalnie 12 m2. Minimalna odległość konstrukcji od granicy działki powinna wynosić 3 m, a sama altanka ogrodowa powinna być estetyczna i funkcjonalna.

Jak zbudować altankę ogrodową – metody

Altana ogrodowa może zostać zbudowana na różne sposoby. Konstrukcja murowana będzie najbardziej solidna, ale wiąże się ze znacznymi kosztami. Jest również bardzo skomplikowana. Można zbudować altankę ogrodową również z elementów metalowych i tutaj również pojawiają się podobne kwestię, czyli koszt oraz poziom skomplikowania. Najprostszą oraz najtańszą metodą jest budowa altany z drewna. Jest związana z niewielkimi wydatkami, a sama budowa nie wymaga specjalnych umiejętności. Drewniana konstrukcja dobrze komponuje się z wyglądem ogrodu, działki praz z roślinnością. Do budowy warto wykorzystać drewno sosnowe lub świerkowe, ponieważ jest tanie, ale będzie wymagało impregnacji. Można zaimpregnować je samodzielnie lub kupić już zaimpregnowany materiał. Alternatywą jest dąb, który ma zdolność samokonserwacji, ale jego cena jest wysoka.

Jak zbudować altankę ogrodową – krok po kroku

Jak zbudować altankę ogrodową? Najlepiej zgodnie z wcześniej założonym planem. Najpierw powinien powstać projekt lub szkic, który umożliwi obliczenie ilości niezbędnych materiałów oraz ustalenie harmonogramu działania. Dostępne są gotowe schematy już z oszacowanym kosztorysem. Najprostsza jest budowa altany kwadratowej lub prostokątnej, ale można pokusić się również o okrągłą albo wielokątną.Jak zbudować altankę ogrodową? Należy wykonać następujące kroki:

  • Najpierw należy przygotować odpowiednio teren pod altanę ogrodową – polega na odpowiednim oczyszczeniu terenu oraz wyznaczeniu obrysu altany.
  • Następnie powinno się wykonać słupy fundamentowe altanki – powinny być masywne, stabilne i głęboko umiejscowione w ziemi.
  • Kolejnym krokiem jest budowa szkieletu – elementy konstrukcji powinny zostać ze sobą trwale przymocowane.
  • Następny etap to dach – polega na wykonaniu więźby dachowej oraz pokryciu jej wybranym poszyciem.
  • Później podłoga – podłogę można wykonać z różnych materiałów, ale przede wszystkim powinna być stabilnie posadowiona.
  • Na końcu pozostaje wykończenie altanki ogrodowej – warto zamontować ściany, chociaż nie jest to konieczne.

Budowa altanki ogrodowej nie jest wymagająca i można z powodzeniem zrobić to samodzielnie. Koszt wykonanej samemu małej budowli również nie jest wygórowany. Ważne, aby pamiętać, że altanka ogrodowa wymaga regularnej konserwacji, szczególnie jeżeli jest wykonana z drewna.


Opublikowano: 13 maja 2022

Schody wylewane czy drewniane-która opcja jest korzystniejsza?

schody

W budynkach z poddaszem użytkowym lub piętrowych schody są podstawowym sposobem komunikacji pomiędzy kondygnacjami. Zarówno schody wylewane (betonowe) jak i drewniane mają szereg zalet, nie są wolne jednak od wad. Wszystkie pozytywne i negatywne aspekty konstrukcji drewnianej oraz żelbetowej, dotyczące schodów warto rozważyć przed ich wykonaniem. Odpowiedni wybór pozwoli zrealizować inwestycję zgodnie z możliwościami finansowymi oraz dopasować styl schodów do specyfiki budynku. 

Schody wylewane-betonowe i ich zalety

Betonowe schody stanowią trwałą, odporną na uszkodzenie oraz obciążenia konstrukcję, którą można wykończyć w dowolny sposób. Schody wylewane realizuje się przez kilka dni, a możliwość ich użytkowania pojawia się po około dwóch tygodniach. Konstrukcja żelbetowa, zalana betonem wraz z drewnianymi wspornikami musi schnąć przez kilka dni (czas schnięcia zależny jest od temperatury i wilgotności powietrza), następnie należy usunąć drewniane wsporniki i zaczekać z używaniem schodów około dwa tygodnie, by konstrukcja na pewno uległa wyschnięciu. Schody wylewane realizuje się na wstępnym etapie prac wykończeniowych budynku, a koszt ich wykonania jest dość wysoki, zależny od regionu realizacji oraz szerokości, ilości stopni oraz rodzaju schodów-proste lub zabiegowe. Ich zaletą jest przede wszystkim wysoka nośność i trwałość oraz ogromne możliwości aranżacyjne. Można obłożyć je drewnem, płytkami lub zaaranżować nowocześnie, stosując żywicę epoksydową. 

Schody drewniane-jakie są ich plusy?

Niższy koszt realizacji, szybkość wykonania (najczęściej około dwóch dni), możliwość natychmiastowego użytkowania oraz lekkość wizualna to podstawowe zalety schodów drewnianych, samonośnych. Efektowne schody drewniane charakteryzują się jednak niższą odpornością na uszkodzenia, obciążenie oraz palnością. Tańsze i szybsze w wykonaniu schody drewniane wykonuje się na końcowym etapie wykończenia budynku i można korzystać z nich od razu. Schody drewniane, zależnie od swojego typu mogą wymagać zastosowania poręczy, którą łatwo wkomponować w styl aranżacji pomieszczenia. 

Schody, pasujące do wnętrza

Do pomieszczeń nowoczesnych, minimalistycznych oraz utrzymanych w stylu loftowym zdecydowanie bardziej pasują schody wylewane-betonowe. Ich prostota oraz szerokie możliwości aranżacyjne pozwalają dopasować rodzaj wykończenia do wystroju. W pomieszczeniach, urządzonych tradycyjnie, w stylu boho, skandynawskim oraz podkreślających regionalne inspiracje warto zastosować schody drewniane, prezentujące się bardziej klasycznie. Ciepłe i przytulne schody drewniane samonośne doskonale sprawdzają się w drewnianych domkach z antresolą oraz w budynkach, w których schody są niewymiarowe. Drewno łatwo dociąć na odpowiedni wymiar. 

Schody wylewane to duża inwestycja, kosztowna, wymagająca dość długiego czasu realizacji. Dzięki solidności wykonania gwarantuje niezawodność oraz łatwość zmian aranżacji bez konieczności naruszania konstrukcji. Drewniane schody są lekkie i efektownie prezentują się w niewielkich budynkach. Wykonanie jest zdecydowanie szybsze i tańsze, warto zauważyć jednak, że za jakiś czas trzeba będzie wymienić je na nowe, co może wiązać się z ograniczeniem przemieszczania się w budynku. 


Opublikowano: 11 maja 2022

Jak położyć na ścianę tynki maszynowe?

Czy planujesz remont domu lub chcesz go wykończyć? Czy planujesz położenie tynku maszynkowego na ścianie? Dlatego zastanawiasz się nad tym, na który rodzaj warto się zdecydować? Nie wiesz także jak go położyć? Poznaj najważniejsze informacje na temat tynków maszynowych. Wybierz rodzaj, który będzie odpowiedni do podłoża w Twoim pomieszczeniu.  

Czym są tynki maszynkowe?

Tynki maszynowe powstają na skutek zmieszania gotowej suchej mieszanki z wodą w agregacie tynkarskim. Nakłada się je za pomocą specjalnych pistoletów. Korzystając z tej metody nakładania,  zaoszczędzisz miejsce, ponieważ nie będziesz musiał korzystać z betoniarki. Wyróżnia się rodzaje tynków:

  • Tynk maszynowy cementowo-wapienny – nakłada się aż dwie jego warstwy. Pierwszego dnia należy zrobić obrzutkę, a kolejnego, kiedy tynk wyschnie, nakładana jest kolejna warstwa. Każdą kolejną warstwę należy położyć równomiernie tak, aby zakryła 80 procent tynkowanego miejsca.
  • Tynk maszynowo – wapienny – nakłada się go za pomocą specjalnego agregatu, a następnie wyrównuje łatą typu H, a następnie łatą trapezową. Tynk maszynowo – wapienny nie zasycha szybko, ponieważ nie zawiera cementu. Dlatego w sprzyjających warunkach można go zaciera nawet na drugi dzień. Kiedy powierzchnia zostanie wyrównana za pomocą specjalnej łaty, wtedy jest dodatkowo zacierana pacą styropianową lub specjalną zacieraczką.
  • Tynki maszynowo-gipsowe – to rodzaj tynki, który jest gładszy od cementowo-wapiennych. Nakłada się jego tylko jedną warstwę. Jeśli prawidłowo wykonasz warstwę tynku maszynowo-gipsowego, nie będziesz musiał dodatkowo stosować tynku gipsowego. Nałożenie tynku trwa około trzech do czterech godzin. W odróżnieniu od innych rodzajów tynków podczas nakładania wykonuje się wstępne wygładzenie, czyli piórkowanie. Niewielkie nierówności  likwiduje się przy pomocy niewielkiej szpachli nazywanej piórem.

Jakie zalety mają tynki maszynowe?

Wykorzystanie tynków podczas gładzenia ściany, daje wiele korzyści. Do najważniejszych z nich należą:

  • Szybki czas wykonania – budynek o średniej wielkości ekipa otynkuje w dwa, a nawet w trzy tygodnie
  • Cena tynku maszynowego jest wyższa, ale warto pamiętać o tym, że jest to materiał wydajny
  • To doskonałe rozwiązanie do zastosowania dla łatwo dostępnych powierzchni
  • Im większa jest powierzchnia, tym bardziej opłaca się tynkowanie maszynowe
  • Tynk jest mieszany w agregacie, a to gwarantuje utrzymanie takiej samej jakości tynku za każdym mieszaniem

Dlaczego warto nakładać tynk maszynowy?

Tynk na ścianie pełni funkcję ochronną, dlatego że jest niepalny. Dodatkowo zabezpiecza ścianę także przed wilgocią. Jeśli nałożysz go  na ścianę, stanowi także wykończenie ściany przed pomalowaniem, oklejeniem, wytapetowaniem. Pamiętaj o tym, że aby tynk spełniał swoje zadanie, musisz dopasować jego rodzaj do materiału, z jakiego jest wykonana ściana oraz w zależności od  jego wykończenia.

Nałóż tynk maszynowy na ścianę i spraw, aby ściana była idealnie gładka.


Opublikowano: 7 maja 2022

Klej montażowy- kiedy można po niego sięgnąć?

Klej montażowy

Klej montażowy wykorzystywany jest w trakcie prac budowlanych, jak i tych wykończeniowych. Aby spełnił swoją rolę, ważne jest dobranie odpowiedniego produktu do klejonego materiału. Na rynku dostępne są kleje dedykowane do różnych powierzchni oraz te uniwersalne. Za ich pomocą można zamontować i naprawić większość przedmiotów. Co ważne, takie środki mogą być często używane również na zewnątrz budynku.

Rodzaje klejów montażowych

Dostępne na rynku kleje różnią się między sobą swoich składem chemicznym, a tym samym właściwościami. Można wymienić:

  • klej cyjanoakrylowy- odznacza się szybkim i mocnym działaniem, jest też odporny na wilgoć i drgania. Stosuje się go w przypadku niewielkich powierzchni,
  • klej dyspersyjny- polecany do klejenia parkietów i paneli. Charakteryzuje się łączeniem przy jednoczesnym odparowywaniu wody, jednak wymaga nacisku mechanicznego na klejone powierzchnie, a wiązanie trwa dosyć długo,
  • klej neoprenowy- mocny klej nadający się do naprawy większych rzeczy,
  • klej epoksydowy dwuskładnikowy- wykorzystywany głównie do wypełniania pęknięć i ubytków,
  • klej poliuretanowy- elastyczny i odporny na wilgoć, wymaga nacisku na klejoną powierzchnię, gdyż mocno się rozpręża,
  • klej polimerowy- dobry do łączenia styropianu i drewna.

Klej montażowy – do czego go wykorzystać?

Klej montażowy przeznaczony jest do montażu danych elementów. Mogą być to przeróżne materiały, a rodzaj kleju można dostosować do planowanych czynności. Co ważne, zakupić można także produkt uniwersalny o wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki niemu, z łatwością przeprowadza się wszelkie modyfikacje i naprawy, zarówno w wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Taki klej sprawdzi się w klejeniu: 

  • betonu,
  • metalu,
  • drewna,
  • plastik,
  • szkła,
  • kamienia naturalnego,
  • ceramiki,
  • luster,
  • styropianu.

Klejem montażowym uniwersalnym można sklejać elementy zewnętrzne. Takie produkty charakteryzują się odpornością na skrajne temperatury (-40 do +90 stopni). Klej montażowy świetnie wiąże ze sobą powierzchnie gładkie oraz szorstkie. Dzięki temu ma wiele zastosowań, jak na przykład sklejanie metalu z betonem czy z kamieniem. Produktem tym bez problemu można skleić ze sobą części zepsutej zabawki, naprawić oderwane ucho od kubka ceramicznego czy też przykleić listwy przypodłogowe. Klej montażowy znajduje zastosowanie w trakcie remontu łazienki, na przykład do montażu lustra czy ceramiki sanitarnej. Jest to świetna alternatywa dla śrub i kołków, która nie uszkadza warstwy powierzchni.

Jakie są zalety uniwersalnego kleju montażowego?

Produkt ten jest wygodny w aplikacji, łatwo się go urabia i jest elastyczny. Jest to gotowy preparat, którego nie trzeba mieszać z innymi substancjami, co pozwala na oszczędność czasu. Kleje montażowe od renomowanych producentów spełniają normy związane z bezpieczeństwem. Klej umożliwia szybkie i sprawne przeprowadzenie prac, gdyż w błyskawiczny sposób wiąże się do danych powierzchni. Charakteryzuje się też wytrzymałością na obciążenia, a więc nadaje się też do montażu cięższych przedmiotów, bez konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Uniwersalny klej montażowy wykazuje się odpornością na promienie słoneczne i zachowuje trwałość na długi czas.

Klej montażowy to świetny produkt do wykonywania przeróżnych prac remontowanych i naprawczych. Bez niego wykonanie wielu czynności okazałoby się problematyczne.


Opublikowano: 4 maja 2022

Garaż bez pozwolenia – w jakich sytuacjach wystarczy samo zgłoszenie?

Garaż bez pozwolenia

Przydomowy budynek często służący jako przechowalnia narzędzi, miejsce pracy, czy też zabezpieczenie pojazdu przed wpływem warunków atmosferycznych jest niezwykle przydatny. Jednak co jeśli dom jest dopiero w okresie budowy, lub na zakupionej działce nie ma takowego budynku? 

Garaż bez pozwolenia – czy to faktycznie możliwe?

Wybudowanie samego garażu nie uwzględniając pozwoleń, które w większości przypadków wydłużają okres budowy, jest dosyć kosztowne.  Przepisy Prawa budowlanego mówią, że garaż na zgłoszenie niewymagający pozwolenia powinien mieć maksymalnie 35m2.

Warto nadmienić, że prawo to nie dotyczy jedynie budynku, jakim jest garaż, ale też altan czy basenów. Kiedy garaż będzie wymagał pozwolenia? Wtedy, gdy jego metraż przekracza 35m2 lub w przypadku dobudowania piętra.

Jakich wytycznych trzeba przestrzegać przy budowie garażu bez pozwolenia?

Sama znajomość dopuszczalnego metrażu nie jest jedynym parametrem, którego należy się trzymać. Nawet przy budynku, jakim jest garaż bez pozwolenia, koniecznością może być dany kształt lub też jego całkowita wysokość. 

Nieprzyjemności związanych z przebudową budynku można uniknąć poprzez wcześniejsze zaznajomienie się z planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto należy pamiętać o dwóch szczególnych wytycznych, które określone zostały w rozporządzeniu Ministerstwa budownictwa. Mówią one głównie o:

  • zachowaniu przynajmniej 3 metrów od linii granicznej działki, jeśli ściana przy granicy nie ma okien ani drzwi
  • zachowaniu przynajmniej 4 metrów od linii granicznej działki, jeśli ściana przy granicy posiada okna lub drzwi

Można zredukować te odległości tylko w przypadku pozytywnej decyzji na złożenie odpowiedniego dokumentu w urzędzie.

O czym trzeba pamiętać przy zgłoszeniu garażu?

Zgłoszenie zazwyczaj odbywa się przy obecności dokumentów, papierologia jest nierozłącznym elementem uzyskiwania pozwoleń, czy też potwierdzania zgłoszeń. 
Budowa powinna rozpoczynać się po upłynięciu 30 dni od złożenia dokumentów.

Jest to okres, w którym mogą pojawić się ewentualne obiekcje ze strony urzędu dotyczące danych na dokumencie lub samego dokumentu.
Co musi znaleźć się na takim dokumencie, aby czas, który ma urząd na rozpatrzenie zgłoszenia, był jedynie formalnością bez żadnych nieprzyjemności?

  • Adres – dokładna miejscowość oraz numer działki
  • Charakterystyka budynku – wymiary, przeznaczenie, rodzaj, określenie, z jakich materiałów będzie zbudowany, 
  • Wypis z księgi wieczystej lub akt notarialny – dokumenty te świadczą o posiadaniu praw do rozporządzania nieruchomością przez osobę składającą wniosek
  • Plan budynku – musi zawierać miejsce umieszczenia budynku na działce

Garaż na zgłoszenie – wszystkie niezbędne informacje

W przypadku chęci budowy garażu bez zezwolenia trzeba się trzymać określonych wytycznych dotyczących metrażu oraz odpowiedniej odległości usytuowania budynku od linii granicznej działki.

Zgłoszenie garażu odbywa się poprzez złożenie odpowiednich dokumentów w urzędzie, należy pamiętać o zawarciu w nich wszystkich potrzebnych informacji. Powinno być ono złożone przynajmniej 30 dni przed startem budowy.


Opublikowano: 21 kwietnia 2022

Rolety zewnętrzne – elektroniczne czy manualne?

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne są idealne do domów i biur, ponieważ zapewniają stylowy, a jednocześnie funkcjonalny sposób na zarządzanie prywatnością i światłem. Można je stosować do drzwi balkonowych lub okien. Dzięki szerokiej gamie kolorów i stylów, można wybrać takie ,które będą wkomponować się w całość domu. Rolety to również skuteczne rozwiązanie do zarządzania ciepłem, hałasem i bezpieczeństwem. 

Rodzaje rolet zewnętrznych oraz ich charakterystyka

Rolety zewnętrzne to bardzo praktyczne rozwiązanie, jeśli chodzi o ochronę domu przed słońcem i ciekawskim wzrokiem z zewnątrz. Można je montować na niemal każdej elewacji, także tej wykonanej z betonu czy cegły, a także pokrytej płytami kompozytowymi, płytami gipsowo-kartonowymi i drewnem. Ponadto są odporne na wysokie temperatury i wilgoć. Istnieją dwa rodzaje rolet zewnętrznych : elektroniczne oraz manualne. Wybór pomiędzy manualnymi lub elektrycznymi roletami zewnętrznymi nie jest łatwy; nie ma właściwego wyboru, ponieważ każdy system lepiej odpowiada na inne potrzeby.

Elektroniczne rolety zewnętrzne dostępne są w szerokiej gamie stylów. Są bardzo trwałe, wymagają niewielkiej konserwacji i mają długą żywotność. Rolety zewnętrzne są przeznaczone do obsługi za pomocą przełącznika naściennego lub pilota. Rolety z napędem mają wiele zalet w porównaniu z obsługą ręczną – na przykład rolety można zaprogramować tak, aby działały w określonych godzinach lub w przypadku wystąpienia określonych warunków zewnętrznych. Mają prawie nieograniczony zakres możliwych zastosowań i można je zintegrować z najbardziej innowacyjnymi koncepcjami sterowania budynkami. Ich wysoki stopień elastyczności sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich typów budynków, od domów prywatnych po budynki użyteczności publicznej lub obiekty przemysłowe.

Manualne rolety jak sama nazwa wskazuje, są one zamykane i otwierane ręcznie za pomocą łańcuszka lub sznurka, które można obsługiwać z wnętrza domu lub z zewnątrz. W zależności od preferencji łańcuch może znajdować się po obu stronach rolety. Zaletą tego jest to, że nie wymaga żadnej energii elektrycznej, a zatem nie musi być podłączony do źródła elektrycznego. Należy jednak zauważyć, że ich otwieranie i zamykanie zajmie więcej czasu, więc są mniej praktyczne w przypadku dużych okien i drzwi. 

Rolety sterowane ręcznie czy elektrycznie – które wybrać? 

Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. Jaki jest budżet inwestycji oraz jak często będą używane. Rolety manualne są dużo tańsze w porównaniu do elektrycznych. Są łatwe w instalacji a ich konfiguracja jest prosta, ponieważ nie mają skomplikowanych elementów elektrycznych. Rolety elektryczne są droższe niż ręczne, ale zapewniają większy komfort i wygodę. Automatyzacja mechanizmu pozwala na obsługę ich zdalnie za pomocą pilota lub nawet smartfona poprzez system automatyki domowej. Można je również aktywować za pomocą prostego naciśnięcia przycisku zintegrowanego z włącznikiem ściennym w domu. Porównując rolety ręczne z elektrycznymi, trzeba powiedzieć, że ta druga jest wygodniejsza z ekonomicznego punktu widzenia.


Opublikowano: 14 kwietnia 2022

Sposoby kładzenia kładzi

Wykończenie wnętrza domu może być trudnym zadaniem. Z jednej strony wymaga użycia odpowiednich materiałów a jednocześnie stosowania takiej precyzji, aby to miejsce nadawało się do zamieszkania. Gładka, świetnie wykończona ściana to nie tylko estetyka, ale także możliwość zmiany aranżacji i uporządkowana przestrzeń. Istnieją różne sposoby kładzenia gładzi i tworzyw, które mogą być użyte do tego zadania. Co warto wiedzieć na ten temat? 

Jaki jest cel kładzenia gładzi? 

Efektem nakładania gładzi powinno być uzyskanie płaskiej, równomiernej powierzchni pozbawionej rysów czy zgrubień. Dopiero na gładką ścianę można nałożyć tapetę lub pomalować w wymarzonym kolorze. Aby ułatwić sobie pracę i stworzyć warunki do późniejszych prac budowlanych, warto najpierw zadbać o grunt. Jest to zadanie, które trzeba wykonać, niezależnie jakie sposoby kładzenia gładzi zostały wybrane przez wykonawcę. Podłoże musi być dobrze związane, pozbawione kurzu, brudu i tłustych zanieczyszczeń. Jeśli podkład gładzi jest bardzo chłonny, to można do niego użyć preparatu. Wszelki nierówności i ubytki można uzupełnić za pomocą masy naprawczej.  

Jakie są najpopularniejsze sposoby kładzenia gładzi? 

Rodzaje nakładania gładzi różnią się nie tylko materiałem, ale także przeznaczeniem. Nie każda metoda została opracowana do bezpośredniego użycia – tak jak jest w przypadku gładzi szpachlowej. Można ją pokrywać ścianę nawet grubymi warstwami, dzięki czemu zostają przykryte wszelkie mankamenty i nierówności. Jest również bardziej trwalsza i pozwala na znaczne modyfikacje wyglądu ściany – także do tworzenia dekoracji ściennych. Inne popularne sposoby kładzenia gładzi to: 

  • gładź gipsowa – jej maksymalna grubość to nie więcej niż 2 mm. Może być używana jako uzupełnienie gładzi szpachlowej, od której jest bardziej gładsza i wyrównana, 
  • gładź polimerowa – daje jednolitą i równą powierzchnię, która może być pokryta najbardziej wymagającymi farbami – satynowymi. Jest łatwa do rozprowadzania i nie zostawia grudek na powierzchni, 
  • gładź cementowa – charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i twardością. Przeznaczona do pomieszczeń, w których odbywa się produkcja lub występuje duże ryzyko uszkodzenia ścian. Jedyną wadą jest mała podatność na zabieg szlifowania. 

Jakich narzędzi warto używać do kładzenia gładzi? 

Sposoby kładzenia gładzi obejmują też narzędzia, które są używane do rozprowadzania masy na powierzchni ściany. Ich użycie zależy od rodzaju materiału a także od wielkości powierzchni, jaka ma zostać pokryta gładzią. Wyróżnia się następujące urządzenia do pokrywania ścian: 

  • wałki – sprawdzają się w przypadku wysokich sufitów lub powierzchni o większym wymiarze. Aby wałek spełniał swoją rolę, musi posiadać wysoką jakość – w przeciwnym razie na ścianie zostaną resztki włosia lub inne nieestetyczne ślady, 
  • szpachle – świetnie nadają się do precyzyjnej aplikacji na niewielkim metrażu. Aby szpachla nie korodowała, powinna być zrobiona z nierdzewnych materiałów, 
  • agregaty z pistoletem – są przeznaczone do profesjonalnych projektów. Są dużo droższe niż wcześniej wymieniane narzędzia ręczne.  

Kładzenie gładzi pozwala na przygotowanie ściany pod malowanie lub inne formy wykończenia. Najczęściej spotykane sposoby kładzenia gładzi to metoda szpachlowa, gipsowa, cementowa oraz polimerowa. Uzyskany efekt zależy także od użytych narzędzi – na rynku dostępne są agregaty do nakładania oraz rozwiązania ręczne. 


Opublikowano: 24 marca 2022