Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć o tym połączeniu?

pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym

Zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i pompa ciepła mają szerokie grono zwolenników. Pamiętajmy o tym, że te dwa rozwiązania można połączyć, uzyskując liczne korzyści. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o połączeniu pompy ciepła w ogrzewaniem podłogowym. Jakie zalety ma taka opcja? O czym trzeba wiedzieć?

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe

Efektywne ogrzewanie podłogowe pozwala korzystać z niskotemperaturowego czynnika grzewczego. Ma on za zadanie dostarczać wodę o danej temperaturze do instalacji, bez ryzyka niepożądanych strat ciepła. Coraz więcej osób wskazuje, że bardzo dobrym wyborem jest połączenie ogrzewania tego typu z pompą ciepła, pracującą na temperaturach do 60 stopni Celsjusza. 

Pamiętajmy o tym, że nie jest zalecane łączenie takiej instalacji z tradycyjnymi grzejnikami. Jest to związane ze zróżnicowaniem temperatury źródła dolnego i górnego. Podłogowe ogrzewanie i wydajność solidnej pompy ciepła mogą ze sobą współpracować  na temperaturach niskich, do 35 stopni Celsjusza. Jeżeli dodatkowo zastosujemy kaloryfer, który wymaga zasilania powyżej 55 stopni, dojdzie do spadku sprawności czynnika grzewczego. To z kolei sprawi, ze wzrosną koszty eksploatacji. Z technicznego punktu widzenia jest to możliwe, jednakże pod względem oszczędności, lepsze jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. 

Co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że pompa ciepła współpracująca z naszym ogrzewaniem podłogowym dba o spory komfort cieplny domowników. Atutem jest to, że możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie. Początkowo trzeba dosyć dużo zainwestować w urządzenia, jednak taka inwestycja szybko się zwraca. Okazuje się, że system doskonale wpływa o trwałość instalacji. Praca na niskich temperaturach pozwala przedłużyć żywotność wszelkich elementów, które uczestniczą w procesie dostarczania ciepła do gospodarstwa domowego. 

Rozważając wymianę kotła na pompę ciepła, w domu z grzejnikami może się okazać, że wykonanie podłogówki to bardzo duży koszt. Trzeba skuwać wszystkie posadzki – taka opcja sprawdzi się przy dużym remoncie, kiedy i tak chcemy wymienić podłogi. Bardzo dobrą propozycją jest wykonanie ogrzewania płaszczyznowego na suficie lub na ścianie. Przede wszystkim łatwiej przeprowadzimy instalację, zachowując komfort i wygodę. Faktem jest, że taki system może pracować z istniejącymi grzejnikami. 

Oszczędność kosztów

Każdemu z nas zależy na tym, aby jak najmniej płacić za ogrzewanie. Połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym pozwala wygenerować oszczędności na rachunkach za ogrzewanie w domu. Jednakże, jak już wiadomo, taka inwestycja nie zawsze jest najlepsza. Warto ją zaplanować już na początkowym etapie budowy domu, kiedy można wygodnie zastosować ogrzewanie podłogowe. Ekologiczna pompa ciepła dodatkowo wpłynie na naszą wygodę, gdyż jest to sprzęt solidny i niezawodny. 

Proces wyboru idealnego ogrzewania do domu nie jest łatwym zadaniem. Stajemy przed wieloma dylematami, które z pewnością muszą uwzględniać nasze oczekiwania. Jedną z ciekawszych opcji jest połączenie pompy ciepła z podłogowym ogrzewaniem. 


Opublikowano: 22 grudnia 2022

Wszystko co musisz wiedzieć o ogrzewaniu klimatyzatorem

ogrzewanie klimatyzatorem

Wbrew powszechnej opinii, klimatyzator nie służy tylko do chłodzenia. Obecnie, większość z nowoczesnych klimatyzatorów może być wykorzystywane także do ogrzewania pomieszczeń. Urządzenia te działają tak samo jak pompy ciepła powietrze-powietrze. Rozwój technologii pozwolił obrócić proces chłodzenia, zamieniając klimatyzator w ogrzewacz. 

Jak działa klimatyzator?

Obecnie dostępne na rynku klimatyzatory posiadają więcej funkcji, niż tylko chłodzenie. Urządzenie zbudowane jest z dwóch części: zewnętrznej (umieszczonej na elewacji budynku) oraz wewnętrznej (znajdującej się wewnątrz domu). Jednostka wewnętrzna pobiera z pomieszczenia ciepłe powietrze w trakcie chłodzenia, które następnie oddaje jednostka zewnętrzna.

W trakcie ogrzewania, powyższy proces odwraca się, jednostka zewnętrzna pobiera ciepło, które do wnętrza mieszkania oddaje jednostka wewnętrzna. Zastosowanie klimatyzatora do ogrzewania nie wymaga żadnych modyfikacji, wszystkim steruje się za pomocą pilota. Nie wszystkie dostępne na rynku urządzenia mają wbudowaną funkcję ogrzewania, dlatego przed zakupem warto to sprawdzić. 

Wady i zalety ogrzewania klimatyzatorem

Ogrzewanie domów i mieszkań za pomocą klimatyzacji, cieszy się obecnie co raz większą popularnością. Wpływa na to szereg zalet, jakie oferuje to urządzenie:

  • rozwiązanie uniwersalne – za jego pomocą można chłodzić dom latem i ogrzewać go zimą, zawsze utrzymując stałą, niezmienna temperaturę,
  • bardzo dokładne dostosowanie temperatury – w przypadku innych urządzeń do ogrzewania, nie jest to możliwe z taką precyzją,
  • prosta obsługa – potrzebny jest jedynie pilot.

Niestety, jak każde rozwiązanie, również to nie jest pozbawione wad:

  • problematyczny montaż instalacji – zwłaszcza w przypadku już wykończonego domu lub mieszkania,
  • wysoki koszt urządzenia, instalacji i eksploatacji,
  • klimatyzacja nie może być głównym źródłem ciepła – w chłodniejsze dni potrzebne będzie alternatywne rozwiązanie.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca?

Wykorzystanie klimatyzatora do ogrzewania domu najlepiej sprawdzi się w okresach przejściowych. Temperatury są wtedy na tyle niskie, że konieczne jest włączenie ogrzewania, ale zarazem dość wysokie, by zewnętrzna jednostka mogła pracować i szybko ogrzewać zassane powietrze. 

Koszty ogrzewania budynku klimatyzatorem zależą od wielu czynników: metraż ogrzewanej powierzchni, częstotliwość i czas użytkowania, szczelność okien, izolacja budynku, a zwłaszcza warunki na zewnątrz. W wielu przypadkach rozwiązanie to jest bardziej ekonomiczne, niż grzejniki elektryczne, olejowe lub pompy ciepła.

Jeśli w zimowym sezonie przeważają łagodne warunki atmosferyczne i niewielkie mrozy, klimatyzator może sprawdzić się jako główne źródło ciepła. Jeśli zima jest bardziej surowa, ogrzewanie klimatyzatorem staje się nieekonomiczne.

Uznaje się, że do ogrzania/schłodzenia 10 metrów kwadratowych potrzeba 1 kW mocy. Na tej podstawie można obliczyć koszt zużytego do ogrzania domu prądu. Zakładając mieszkanie o metrażu 50 mkw i pracę urządzenia przez 8 godzin, miesięczny koszt ogrzewania energooszczędnym klimatyzatorem wyniesie około 250 zł. 


Opublikowano: 15 grudnia 2022

Prace ogrodowe zimą – jakie należy wykonać?

ogród zimą

Rośliny w naszych ogrodach w czasie zimy zapadają w sen, skrywając się pod puchową pierzynką. Pomimo tego, że zima jest okresem wytchnienia dla każdego ogrodnika, i pracy jest o wiele mniej, niż w każdej innej porze roku, istnieje jednak kilka ważnych czynności, które należy wykonać. O czym nie powinien zapomnieć żaden ogrodnik zimą kochający swój ogród? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy! 

Usuwanie nadmiaru pokrywy śnieżnej

Pomimo stworzonej ochrony dla roślin, padający śnieg i jego ciężar sprawia, że może dojść do uszkodzenia roślin, krzewów czy młodych drzewek. W związku z tym, w przypadku intensywnych, gwałtownych opadów śniegu, koniecznym są prace w ogrodzie, które polegają na usuwaniu nadmiaru śniegu, zwłaszcza z górnej części roślin. W tym celu warto przygotować delikatne narzędzia, które pozwolą na skuteczne usunięcie pokrywy śnieżnej. Warto także kontrolować, czy przygotowane dla roślin zabezpieczenia przed mrozem i śniegiem są trwałe i trzymają się na swoich pierwotnych miejscach. W przeciwnym wypadku może to spowodować zmarznięcie. 

Pielęgnacja trawnika zimą

Pomimo tego, że ogród zapada w zimowy sen, nie jest to czas, w którym można na parę miesięcy o nim zapomnieć. Jednym z kluczowych działań, które będzie miało bezpośrednie przełożenie na wiosnę, jest właściwa pielęgnacja trawnika. Przede wszystkim nie powinniśmy chodzić po trawniku zimą. Bardzo łatwo o uszkodzenie struktury gleby. Najczęstszym błędem jest jednak przesypywanie na trawnik śniegu, który został zgarnięty z traktów ogrodowych. Szczególną uwagę na stąpanie po trawniku naszych ogrodów należy poświęcić w czasie wysokich mrozów. Wówczas nawet pod niewielkim ciężarem będzie dochodzić do łamania zamarznięty źdźbeł, w wyniku czego po roztopach nasz ogrodowy trawnik będzie w opłakanym stanie. Wiele osób błędnie uważa, że należy zimą odśnieżać trawnik. Nic bardziej mylnego. Trawa doskonale zimuje pod śnieżną “kołderką”. 

Zimowe bielenie konarów drzew i krzewów

Zimowe bielenie to jeden z nielicznych zabiegów zimowych, które powinniśmy wykonać bezpośrednio na drzewach czy krzewach. Jest to ceniony i pożądany zabieg, dzięki któremu będziemy mogli uniknąć ran oraz pęknięć na pniach drzew, które znajdą się w naszych ogrodach. Pękanie kory jest bardzo groźne dla każdego gatunku drzew, które możemy często obserwować.  Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na gwałtowne zmiany temperatur. Także niskie, ujemne temperatury, mróz, sprzyjają powstawaniu pęknięć. Silne promieniowanie słoneczne w dużej mierze przyczynia się do powstania tego rodzaju uszczerbków na korze drzew. Bielenie powinniśmy wykonać pod koniec grudnia bądź na początku stycznia, co ochroni nasze ogrodowe drzewa na kolejny sezon. Zabieg wykonywany jest tzw. mlekiem wapiennym. 

Regularna pielęgnacja ogrodu przez cały rok sprawia, że bez względu na porę roku wygląda on po prostu doskonale. W związku z tym nie należy zapominać o utrzymaniu doskonałej kondycji naszych roślin, krzewów i drzew także zimą, co z pewnością będzie procentować w pozostałym okresie w roku. 


Opublikowano: 15 grudnia 2022

Czy każdy przydomowy garaż wymaga pozwolenia?

Samochody osobowe są jednymi z podstawowych narzędzi dnia codziennego wielu rodzin. Podstawowy środek transportu ułatwia nam dotarcie do wielu miejsc, oszczędzając ogromną ilość czasu. Nic więc dziwnego, że pragniemy dbać o własne auto. Zadaszony garaż jest doskonałym miejscem, które zdecydowanie przedłuża żywotność pojazdów. Czy aby go wybudować musimy posiadać pozwolenie na budowę? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. 

Garaż- ujęcie w świetle prawa 

Pomimo tego, że doskonale wiemy, czym jest garaż, posiada on swoją definicję w ujęciu przepisów prawa budowlanego. W ujęciu prawnym garaż jest budynkiem bądź wyszczególnionym pomieszczeniem, które przeznaczone jest do postoju pojazdów. Jego cechą charakterystyczną jest zamknięcie ze wszystkich, czterech stron ścianami z otworami, wraz z konstrukcją dachu. Taka definicja pozwala nam na rozróżnienie garażu od wiaty. W związku z tym, że w świetle prawa garaż jest budynkiem, a nie budowlą, podlega on Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać zarówno budynki, jak również ich usytuowanie. 

Przydomowy garaż bez pozwolenia na budowę- czy to możliwe?

Budowa garażu bez pozwolenia na budowę jest możliwe. Jeśli decydujemy się na pomieszczenie o powierzchni do 35 metrów kwadratowych, wedle art. 29 ust. 1 pkt. 2 prawa budowlanego, takie działania wymagają jedynie zgłoszenia do właściwego miejscowo Urzędu Miasta bądź Starostwa Powiatowego. Identyczna procedura dotyczy wolnostojących, parterowych budynków gospodarczych, wiat, ganków, oranżerii o powierzchni do 35 metrów kwadratowych. Należy jednak zaznaczyć, że łączna ilość garaży (czy innych obiektów) na jednej działce nie może przekroczyć dwóch na każde 500 metrów. 

Garaż, który musi uzyskać pozwolenie na budowę

Jeśli pragniemy wybudować przydomowy garaż, którego powierzchnia zabudowy będzie wynosić więcej niż 35 metrów kwadratowych, wówczas taka inwestycja wymaga uzyskania stosownego pozwolenia na budowę. Identycznie w przypadku budowy garażu z drugą, dodatkową kondygnacją. W tym przypadku należy złożyć do właściwego organu niezbędną dokumentację, jak również wykonać profesjonalny projekt budowlany, wraz z opiniami, uzgodnieniami, który sporządzony zostanie przez architekta czy projektanta wpisanego na listę izby samorządu zawodowego. Oprócz tego, by móc wybudować garaż o powierzchni większej niż 35 metrów kwadratowych, musimy złożyć oświadczenie, że posiadamy prawo do dysponowania całą nieruchomością w celach budowlanych oraz wiele innych niezbędnych dokumentów. Jest to z całą pewnością proces o wiele bardziej kosztowny oraz długotrwały.

Budowa garażu leży w zakresie zainteresowań szerokiej grupy osób. Każdy z nas pragnie zapewnić dla swojego pojazdu mechanicznego ochronę przed deszczem, gradem, śniegiem czy silnym wiatrem, co znacznie przedłuży jego żywotność, jak również ochroni w znacznej części auto przed korozją. Możliwość wyboru powierzchni sprawia, że jesteśmy w stanie wybudować garaż, który wymaga pozwolenia na budowę, jak również jedynie zgłoszenia do właściwego urzędu. 


Opublikowano: 23 listopada 2022

Czy podłoga z drewna jest dobrym wyborem do ogrzewania podłogowego?

W obecnych czasach na zapewnienie sobie komfortowych warunków we własnym domu czy mieszkaniu dostępna jest bardzo szeroka gama możliwości. Pośród tych zróżnicowanych rozwiązań znajduje się także ogrzewanie podłogowe.

Dzięki nowoczesnemu i bardzo wydajnemu ogrzewaniu zlokalizowanemu w podłodze można pozwolić sobie na skuteczne utrzymanie właściwej temperatury.

Przed podjęciem decyzji o montażu ogrzewania podłogowego warto zapoznać się z radami specjalistów dotyczącymi aspektów technicznych związanych z tą technologią takich jak wykorzystywane materiały.

Zasada działania ogrzewania podłogowego

Niejednokrotnie dobrze zaprojektowane ogrzewanie podłogowe okazuje się być ogromnym udogodnieniem. Jest to bardzo wydajna technologia, dzięki której jednocześnie ogrzewane jest całe pomieszczenie.

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje ogrzewania podłogowego, a mianowicie instalacja elektryczna oraz wodna. Wybór między tymi rodzajami instalacji będzie spowodowany wymaganiami gospodarzy lub rozwiązaniami technicznymi zastosowanymi we wnętrzach domów czy mieszkań.

W odróżnieniu od tradycyjnych grzejników ogrzewających powietrze tylko i wyłącznie w swym najbliższym otoczeniu ogrzewanie podłogowe emituje ciepło na całej powierzchni podłogi, znacznie szybciej ogrzewając wnętrza.

Czy drewniane podłogi pasują do ogrzewania podłogowego?

Rozważając montaż ogrzewania podłogowego we własnym wnętrzu, należy dokładnie przemyśleć rodzaj podłogi, jaka zostanie w nim zastosowana. Jest to niezwykle istotne, ponieważ niewłaściwie dobrane materiały mogą spowodować znaczne zmniejszenie wydajności podłogowej instalacji grzewczej.

Niejednokrotnie gospodarze zastanawiają się, czy podłoga drewniana jest dobrym rozwiązaniem na ogrzewanie podłogowe, gdyż nowoczesne rozwiązania wielu osobom nie kojarzą się z naturalnymi materiałami.

Okazuje się, że drewno, tak jak panele, może dobrze współgrać z ogrzewaniem podłogowym, należy także pamiętać o rodzaju wybranego drewna, ponieważ podobnie jak w przypadku innych materiałów niektóre z rodzajów drewna mogą powodować mniejszą wydajność ogrzewania podłogowego.

W przypadku podłóg drewnianych należy przede wszystkim zwracać uwagę na cechy stosowanego drewna takie jak niski współczynnik skurczu i higroskopijność. Dzięki tym cechom w okresie grzewczym w parkiecie nie pojawią się szczeliny. Na drewnianą podłogę z ogrzewaniem podłogowym warto wybrać egzotyczne gatunki drewna takie jak jatoba doussie czy merbau.

Jaki rodzaj podłogi zastosować na ogrzewanie podłogowe?

Drewno wykorzystywane na podłogi wyposażone w podłogowe instalacje grzewcze jest szczególnie narażone na rozsychanie się. Z tego powodu specjaliści zalecają stosowanie drewna warstwowanego. 

Jest to materiał znacznie stabilniejszy od deski podłogowej, co spowodowane jest jego specjalną konstrukcją. Także parametry dotyczące przenikalności ciepła drewna warstwowanego okazują się znacznie korzystniejsze dla ogrzewania podłogowego.

Drewno niejednokrotnie okazuje się świetnym materiałem, który można wykorzystać na pokrycie podłóg wyposażonych w podłogowe instalacje grzewcze. Pamiętając o kilku zasadach, można wybrać idealną drewnianą podłogę, która posłuży gospodarzom latami oraz nie zakłóci wydajności ogrzewania podłogowego.


Opublikowano: 16 listopada 2022

Ulga podatkowa na fotowoltaikę – jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Fotowoltaika wiąże się z wykorzystaniem odnawialnej energii słonecznej. Faktem jest, że dzięki temu uzyskujemy niższe rachunki za prąd możemy czerpać energię z promieni słonecznych, która następnie zamieniana jest na prą elektryczny. Z roku na rok panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Wymagają nakładu finansowego, jednak z czasem dają wiele korzyści. Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy można odliczyć fotowoltaikę od podatku i jak ro zrobić. O czym musimy pamiętać?

Kto może odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Czy każdy może skorzystać z ulgi podatkowej na fotowoltaikę? Warto zauważyć, ze ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikom, którzy są właścicielami/współwłaścicielami mieszkalnego domu jednorodzinnego. Dotyczy to inwestycji, które zakończone zostały w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca podatkowego roku, w którym pojawiły się pierwsze wydatki. Poza tym, ulga termomodernizacyjna obejmuje takie osoby, które rozliczają dochody na podstawie jednolitej stawki lub skali podatkowej. 

Ulga podatkowa na fotowoltaikę – jak odliczyć?

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku? To pytanie z pewnością nurtuje wiele osób. Pamiętajmy o tym, że kwota odliczenia w tej sytuacji dotyczy materiałów instalacyjnych wraz z osprzętem i montażu instalacji. Istotne jest to, że z ulgi skorzystają osoby, które postawiły na dofinansowanie w ramach programu rządowego Mój Prąd. Wysokość ulgi w takiej sytuacji jest określona za pomocą mnożenia stawki podatku przez poniesione koszty instalacji, pomniejszone o wartość rządowego wsparcia dla prosumenta. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzięki temu uzyskamy nawet do 15 tys. złotych zwrotu. Czy odliczymy fotowoltaikę bez przeprowadzonego audytu? Na szczęście przepisy prawne wskazują, że audyt energetyczny nie jest koniecznością. 

Jak widać, możliwe jest odliczenie fotowoltaiki od podatku. Trzeba mieć jednak na uwadze spełnienie wymogów i uwzględnienie limitów określonych w ustawie. 

O czym pamiętać?

Jeżeli chcemy uzyskać zwrot części poniesionych kosztów, trzeba potwierdzić poniesienie wydatków. Najczęściej potwierdzeniem jest faktura wystawiona przez przedsiębiorstwo. Ważne jest to, aby firma nie była zwolniona z podatku VAT. Poza tym, sprzedażowa faktura powinna być wystawiona z datą maksymalnie 31 grudnia danego roku, za jaki dokonujemy rozliczenia. Jest to związane z faktem, że w rozliczeniu za rok ubiegły ujmujemy wszelkie wydatki i dochody dotyczące danego okresu. Dokument musi zatem potwierdzać, że montaż paneli fotowoltaicznych został wykonany właśnie w tym okresie. 

Kwota, które będzie zwrócona podatnikowi jako rozliczenie, jest zależna od rocznych dochodów. Dla każdego podatnika ta wartość może być całkiem inna. Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością, gdyż pozwalają korzystać z zielonej energii. To dobry sposób na ochronę środowiska i oszczędności w domach oraz firmach. Jeśli jesteśmy prosumentami energii ze słońca, warto mieć na uwadze ulgę podatkową na fotowoltaikę. 


Opublikowano: 9 listopada 2022

Kiedy sadzić tuje?

Sadzenie tui jest popularnym zabiegiem wśród osób, które chcą zagwarantować sobie prywatność dzięki zielonej ścianie z żywopłotu. Te rośliny są wytrzymałe i dość łatwe w uprawie. Ich zimozielone ubarwienie sprawia, że można nimi cieszyć oczy przez cały rok. Warto dowiedzieć się, kiedy sadzić tuje i w jaki sposób to robić.

Sadzenie tui – wiosną czy jesienią?

Według ogólnej zasady tuje można sadzić przez cały okres trwania sezonu wegetacyjnego, czyli od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Najlepiej jest rozpocząć prace nie wcześniej niż w połowie kwietnia. Podczas sadzenia warto mieć na uwadze, że choć tuje wykazują się odpornością na mróz, jeśli są słabo zakorzenione i osłabione mogą przemarznąć. Tuje sadzi się maksymalnie do około sześciu tygodni przed pierwszymi przymrozkami, czyli do drugiej połowy października. Istnieje jednak wyjątek dotyczący roślin z nieosłoniętą bryłą korzeniową. Tuje wykopane bezpośrednio ze szkółki powinno się sadzić przed pojawieniem się na drzewach pierwszych nowych pąków bądź po zakończeniu intensywnego wzrostu. Ten okres przypada na wczesną wiosnę – od połowy kwietnia do połowy maja – oraz na jesień, od września do października.

Kiedy sadzić tuje szmaragd i brabant?

Choć tuje szmaragdowe i te typu brabant różnią się od siebie, powinno się je sadzić w takim samym terminie. Według niektórych osób drugie z nich są bardziej żywotne i przyjmują się łatwiej po posadzeniu. Ich sadzenie może być też łatwiejsze dzięki zwartej bryle korzeniowej. Wszystkie drzewka należy kupować w sprawdzonym miejscu, bowiem te z korzeniami w złej kondycji nie przyjmą się.

Jak sadzić tuje?

Podczas sadzenia tui należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Oto one:

  • Odległość między tujami szmaragd sadzonymi na żywopłot powinna wynosić od 50 do 60 cm, a między tujami brabant – 70-80 cm. Optymalna odległość od innych nasadzeń w przypadku, w którym drzewka mają stanowić soliterową ozdobę ogrodu, wynosi od jednego do trzech metrów.
  • Tui nie wolno sadzić na trawniku, w miejscu sadzenia należy usunąć chwasty i darń dookoła iglaka na około 50 cm.
  • W wybranym i przygotowanym miejscu należy wykopać dołek. Otwór powinien być co najmniej dwa razy większy od średnicy bryły korzeniowej, a głębokość musi wynosić minimum dwa szpadle lub dwie wysokości bryły korzeniowej. Otwór trzeba wypełnić do połowy żyzną ziemią, a po umieszczeniu w nim tui zasypać korzeń, udeptać ziemię i wlać obficie wodę w zagłębienie uformowane wokół pnia.

Kolejny sposób sadzenia tui to sadzenie na mokro. Po wykopaniu dołka należy umieścić w nim drzewko i wlać do środka sporo wody. Gdy wsiąknie, trzeba dosypać trochę suchej ziemi, podlać i ugnieść zostawiając wgłębienie wokół pnia.

Tuje mogą być elementem żywopłotu lub stanowić samodzielną ozdobę. Można je sadzić przez cały czas trwania sezonu wegetacyjnego, czyli od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zasady sadzenia są podobne w przypadku tui szmaragdowych i tych typu brabant. Podczas wykonywania czynności należy pamiętać o zachowaniu odległości między drzewkami i wyborze odpowiedniego miejsca.


Opublikowano: 2 listopada 2022

Ogrzewania gazowe, czy pompa ciepła – co wybrać?

W dzisiejszych czasach coraz częściej szuka się bardziej ekologicznych, wydajnych i niewymagających obsługi metod ogrzewania domów. Jedne z najbardziej popularnych to ogrzewanie gazowe i pompy ciepła. Co warto o nich wiedzieć? Gaz czy pompa ciepła – co bardziej się opłaca?

Ogrzewanie gazowe – najważniejsze zalety i wady

Najważniejszą zaletą ogrzewania gazowego jest relatywnie niski koszt instalacji pieca. Ogrzewanie tego typu można zainstalować w domu już za około 20 tysięcy złotych, licząc nawet, że wybiera się nowoczesny, energooszczędny model. Piece gazowe są rozwiązaniem znacznie bardziej ekologicznym niż ciągle jeszcze popularnie kotły na paliwo stałe. Ogromną wadą jest natomiast wysoki koszt eksploatacji. Gaz jest paliwem, na którego ceny spory wpływ mają aktualne wydarzenia geopolityczne. Nagły wzrost jego cen może sprawić, że inwestycja z ogrzewanie gazowe okaże się całkowicie nieopłacalna. Sporym problemem może być też to, że nie wszędzie przyłączenie budynku do instalacji gazowej jest możliwe, a nawet jeżeli tak, to wymaga to sporządzenia projektu i zgłoszenia przyłącza do właściwej jednostki samorządowej, co oczywiście generuje dodatkowe koszty.

Zalety i wady pomp ciepła

Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Najbardziej popularne są pompy gruntowe (poziome i pionowe) oraz pompy powietrze. Pompy wodne nie są obecnie jeszcze bardzo rozpowszechnione. Ich najważniejszą zaletą jest bardzo wysoka wydajność. Z 1kWh energii elektrycznej można uzyskać aż 4kWhenergii cieplnej. Instalacja nie wymaga żadnych dodatkowych zezwoleń. Należy jednak pamiętać, że w praktyce ilość ciepła generowanego przez pompę nigdy nie będzie tak duża, jak w przypadku pieców gazowych. Jej zastosowanie ma sens jedynie w domach energooszczędnych i pasywnych. Sporą wadą pomp gruntowych jest wysoki koszt instalacji i spory zakres koniecznych do przeprowadzenia prac. Pompy powietrzne nie wymagają ani wykonywania rozległych wykopów, ani odwiertów, jednak ich wydajność jest nieco niższa.

Cechy wspólne ogrzewania gazowego i pomp ciepła

W porównaniu: ogrzewanie gazem czy pompa ciepła warto zwrócić uwagę na cechy wspólne tych dwóch rozwiązań. W obu przypadkach obsługa jest ograniczona do minimum – wystarczy ustawić docelową temperaturę, a urządzenie zrobi wszystko samo. Tak samo w obu przypadkach możliwe jest uzyskanie dopłat związanych z termodernizacją budynku, co może znacznie ograniczyć koszty eksploatacji. Zarówno pompy ciepła, jak i ogrzewanie gazowe są praktycznie bezemisyjne, dzięki czemu są to rozwiązania ekologiczne.

Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie gazowe jest dobrym wyborem w domach, którym daleko do energooszczędności. Ze względu na niski koszt instalacji ogrzewanie gazem polecane jest również osobom, które nie mogą sobie pozwolić na dużą inwestycję. Pracująca pompa ciepła generuje dość spory, dochodzący do 50dB hałas. Zachowanie komfortu akustycznego w domu wymaga zastosowania skutecznej izolacji w pomieszczeniu z pompą. Jeżeli nie jest to możliwe, polecanym rozwiązaniem będzie raczej ogrzewanie gazowe.

Kiedy pompa ciepła jest lepszym wyborem?

Porównanie: pompa ciepła vs gaz wychodzi zdecydowanie na korzyść tego pierwszego rozwiązania w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych. W takim budownictwie zastosowanie pompy ciepła pozwoli bardzo skutecznie obniżyć wydatki na ogrzewanie. Poleca się je też wszystkim, którym zależy na jak najmniejszym zużyciu paliw kopalnych. W przypadku pomp ciepła około 70% energii odzyskiwane jest z otoczenia.

Porównanie ogrzewania gazowego z pompami ciepła nie pozwala na jednoznaczne wskazanie tego, które rozwiązanie jest lepsze. Każde z nich ma swoje zalety i wady i najlepiej sprawdzi się w różnych warunkach. Oba też na pewno znajdują swoich zwolenników.


Opublikowano: 2 listopada 2022

Jakie panele do ogrzewania podłogowego są najlepszym wyborem?

 Ogrzewanie podłogowe to jedno z najpopularniejszych udogodnień w nowoczesnych mieszkaniach. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest utrzymanie wysokiej temperatury przy podłodze i poprawienie komfortu domowników. Aby ogrzewanie podłogowe mogło prawidłowo realizować swoje funkcje, warto zdecydować się na zakup dobrych paneli, które cieszą się solidną renomą. 

Czym jest ogrzewanie podłogowe? 

 Ogrzewanie podłogowe jeszcze do niedawna utożsamiane było z luksusem i przepychem, ale współcześnie jest to niezbędny element większości mieszkań. Zalety ogrzewania są dostrzegane szczególnie podczas chłodnych dni, albowiem dzięki ich zastosowaniu chodzenie po podłodze w trakcie zimy nie powoduje dyskomfortu. Za sprawą ogrzewania podłogowego temperatura w mieszkaniu zostaje optymalnie rozłożona, a przy powierzchni ziemi nieprzyjemny chłód jest znacznie mniej odczuwalny. Ogrzewanie podłogowe posiada bardzo szerokie spektrum zalet, a jedną z głównych zalet tego udogodnienia jest nieszkodliwość dla ludzkiego zdrowia. Nie wykazuje ono bowiem negatywnego wpływu na alergików i może być bezpiecznie montowane we wszystkich domach. 

Jakie panele do ogrzewania podłogowego?

 Montaż ogrzewania podłogowego to dopiero połowa sukcesu. Aby działało ono w prawidłowy sposób i poprawiało komfort domowników, niezbędne są bowiem wysokiej jakości panele. Na rynku można znaleźć wiele różnych firm specjalizujących się w produkcji paneli, aczkolwiek nie wszystkie produkty dobrze sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym. Jedną z najsolidniejszych okładzin na ogrzewanie podłogowe są panele Concept PRK 604 Wildwood. Łączą one w sobie zarówno walory wizualne, jak i świetną funkcjonalność. Piękny odcień brązu sprawi, że panele te idealnie sprawdzą się przy każdej aranżacji, natomiast odporność na zniszczenia i wysoka klasa ścieralności skutkują tym, że panele są w stanie przetrwać próbę czasu i realizować swoje funkcje przez długie lata. Godnym uwagi produktem są również panele firmy Weninger. Panel podłogowy dąb naturalny Ambiance sprawdzi się bardzo dobrze w mieszkaniach z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ cechuje go wysoka jakość oraz długa żywotność. Pasuje on doskonale do aranżacji w jasnych odcieniach, a liczne walory estetyczne sprawiają, że panele te bardzo łatwo skomponować z innymi elementami wystroju. 

Czym kierować się przy wyborze paneli do ogrzewania podłogowego? 

 Najważniejszą kwestią przy wyborze paneli do ogrzewania podłogowego są renoma producenta oraz cena produktu. Elementy te wskazują bowiem, czy dane panele są solidne oraz czy ich jakość jest na tyle wysoka, że będą one w stanie usatysfakcjonować klienta. Oprócz tego warto również kierować się grubością paneli. Czynnik ten jest niezwykle ważny przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ zbyt chude panele mogą ulec zniszczeniu. Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego, należy zakupić relatywnie grube i wytrzymałe panele, które będą odporne na odkształcenia wynikające ze zmian temperatur. Ważnym aspektem jest także współczynnik przewodzenia ciepła paneli. Im wyższe przewodzenie ciepła paneli, tym lepiej sprawdzą się one w mieszkaniu z ogrzewaniem podłogowym. 

 Ogrzewanie podłogowe to niezwykle przydatne udogodnienie, które znacząco poprawia komfort życia w domu. Przy wyborze paneli należy przestrzegać kilku istotnych zasad, ponieważ wybór niesprawdzonych paneli może zakończyć się bardzo niekorzystnie. Oprócz opinii na temat producenta warto przeanalizować specyfikację produktu, aby mieć pewność, że dane panele sprawdzą się w mieszkaniu z ogrzewaniem podłogowym. 


Opublikowano: 2 listopada 2022

Uszkodzony panel fotowoltaiczny – rodzaje uszkodzeń, jak działać?

Dziś na dachach budynków montowane są naprawdę nowoczesne panele fotowoltaiczne. Jednak jak każde urządzenie, tak i panele mogą ulec uszkodzeniu. Najczęściej dzieje się tak po prostu w wyniku eksploatacji. Jednak przyczyną bywają również wady konstrukcyjne. Posiadając instalację fotowoltaiczną, warto wiedzieć, na jakie uszkodzenia narażone są panele. Ważne jest także jak sprawdzać ich stan techniczny oraz co zrobić w przypadku wykrycia usterki.

Najczęstsze uszkodzenia paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne przez cały czas narażone są na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Z tego też powodu często ulegają uszkodzeniu. Większość usterek można bez problemu naprawić, jednak pod warunkiem, że zostaną szybko wykryte. Warto zatem wiedzieć, jakich usterek można się spodziewać, posiadając moduły fotowoltaiczne. Do najczęstszych zaliczyć można:

  • Mikropęknięcia

To usterka, która występuje zdecydowanie najczęściej. Niestety jej wystąpienie wpływa na prawidłowe działanie paneli fotowoltaicznych. Często przyczyną pojawienia się mikropęknięć jest sama jakość paneli. Mowa tu o zastosowaniu niskiej jakości materiałów, przez co wraz z upływem czasu na modułach zaczynają pojawiać się właśnie mikropęknięcia. Przyczyną może być również uszkodzenie paneli w trakcie ich transportu jeszcze przed montażem. Oczywiście swój wpływ na pojawienie się pęknięć na panelach mają także warunki atmosferyczne.

  • Punktowe wypalenie ogniw

Wymieniając częste uszkodzenia paneli fotowoltaicznych, koniecznie wskazać trzeba również na punktowe wypalenie ogniw, czyli tzw. hotspoty. Przyjmują one postać wypalonych punktów w tylnych ścianach paneli fotowoltaicznych. Dochodzi w nich do kumulacji bardzo wysokiej temperatury, a to z kolei doprowadza do przepalenia instalacji bądź pęknięć w powłoce. Przyczyną powstania hotspotów mogą być niekorzystne warunki atmosferyczne, uszkodzenie podczas transportu lub uszkodzenie w trakcie montażu.

  • Przebarwienia folii EVA

Przebarwienia na panelach fotowoltaicznych zwykle powstają na skutek przenikania tlenu do folii w modułach, w których zastosowano przepuszczalną tylną ścianę. Przebarwienia pojawiają się głównie pod wpływem promieniowania słonecznego przy niskiej jakości zastosowanej folii. Efektem pojawienia się przebarwień jest obniżenie się absorpcji promieniowania słonecznego, a co za tym idzie spadek efektywności paneli. Przebarwienia na modułach fotowoltaicznych mogą także prowadzić do delaminacji oraz pojawienia się hotspotów.

Jak uniknąć uszkodzeń paneli fotowoltaiczne?

Uszkodzony panel fotowoltaiczny może prowadzić do nie lada problemów. Na szczęście do takich sytuacji dochodzi dość rzadko. Warunek jest jednak jeden, należy zwracać baczną uwagę na ich jakość wykonania. Ważne jest także, aby decydując się na fotowoltaikę zlecić wykonanie modułów z materiałów wysokiej jakości. Nie bez znaczenia jest także sam montaż paneli. Ten przeprowadzony powinien być przez wyspecjalizowaną w tym zakresie firmę. Wykonawca posiadać powinien niezbędne uprawnienia i doświadczenie. Montując panele, pamiętać trzeba o zmieniających się warunkach atmosferycznych.

Co zrobić w przypadku wykrycia usterki?

Panele fotowoltaiczne powinny przechodzić systematyczny przegląd. To najlepszy sposób na to, aby jak najszybciej wykryć ewentualne uszkodzenie. Jeśli do tego dojdzie, konieczna jest naprawa. Nie powinno się z tym zwlekać. W innym przypadku uszkodzenie może powodować większe straty. Najlepiej, aby prace naprawcze przeprowadziła firma montująca panele. Ma ona bowiem pełne informacje dotyczące całej instalacji. Pozwoli to na szybie i skuteczne przeprowadzenie prac naprawczych.

Panele fotowoltaiczne ulegają uszkodzeniu niezwykle rzadko, zwłaszcza jeśli właściwie się o nie dba. Wiedząc, na jakie usterki są najczęściej narażone, łatwiej i szybciej można je wykryć. Dzięki temu szybko można przeprowadzić prace naprawcze i cieszyć się wydajną pracą modułów przez wiele lat.


Opublikowano: 7 października 2022