5 zasad wyboru najlepszej firmy budowlanej

Firma budowlana powinna wykonać swoją pracę solidnie, wedle planu i sztuki budowlanej. Każdy inwestor chciałby dobrze, szybko i bez większych problemów wykonać prace budowlane, jednak nie każda ekipa jest w stanie to zagwarantować. Wybierając budowlańców, warto kierować się kilkoma zasadami, które pozwolą uniknąć rozczarowania. 

firma budowlana

Fachowcy z polecenia

Szukając dobrej ekipy budowlanej, najlepiej skupić się na zespołach polecanych przez znajomych i rodzinę. Na pierwszej rozmowie każdy z nich powinna ocenić, czy jest w stanie wykonać projekt na podstawie jego specyfikacji razem z harmonogramem prac. W przypadku kiedy wykonawca nie jest w stanie podać daty zakończenia prac, nie warto rozpoczynać z nim współpracy. 

Można poprosić wykonawcę o sporządzenie kosztorysu poszczególnych prac budowlanych, który pozwoli na porównanie cen z kosztami konkurencji. Warto także dopytać, czy ekipa dysponuje niezbędnym sprzętem do pracy, a fachowcy posiadają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w podobnych pracach. 

Sprawdzenie firmy budowlanej

Budowa domu jest inwestycją, która sporo kosztuje. Zatrudniając ekipę budowlaną, warto sprawdzić jej zrealizowane projekty. Oglądając poprzednie prace, należy zwrócić uwagę na stan obiektu zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, a dokładnie na ewentualne uszkodzenia w materiale konstrukcyjnym ścian, uszkodzone lub niedomalowane ściany albo nieodpowiednie rozmieszczenie elementów, tj. okna, drzwi, oświetlenie, grzejniki, gniazdka, ceramika czy armatura. 

Można także porozmawiać z właścicielem budynku i poprosić o opinię na temat wykonania i pracy ekipy budowanej. Właściciela firmy można poprosić o pisemne referencje od innych inwestorów. 

Ustalenie zasad współpracy

Ustalenia z ekipą budowlaną najlepiej spisać w umowie i opatrzyć podpisami obu stron. Jest to gwarancja wykonania wszelkich prac oraz podstawa do dochodzenia ewentualnych roszczeń w sądzie. Umowa z firmą budowlaną powinna zawierać datę rozpoczęcia i zakończenia prac, a także czas realizacji każdego etapu, wraz z wypunktowaniem poszczególnych zadań.

Po zakończeniu każdego etapu, wykonawca powinien otrzymać wynagrodzenie. Warto zaznaczyć uśrednione ceny materiałów potrzebnych na budowę, a także zamieścić zapis o obowiązku zachowania trzeźwości i informacji o ewentualnej zmianie pracowników w trakcie realizacji projektu. To pozwoli sprawdzić, czy na plac budowy nie dołącza ktoś niedoświadczony. Ważna jest także informacja o zapoznaniu się przez wykonawcę o stanie faktycznym budowy. Taki zabieg pozwoli uniknąć oskarżeń ze strony ekipy budowlanej o błędy poprzedniego zespołu.

Mało nie znaczy dobrze

Warto pamiętać o tym, że firma budowlana, która życzy sobie stosunkowo mało pieniędzy za wykonanie prac, nie zawsze jest dobrą ekipą. Coraz częściej zdarza się, że zbyt niska cena budzi u inwestorów podejrzenia. Najtańsza ekipa może nie zagwarantować odpowiedniego poziomu usługi. Dom to inwestycja na wiele lat, czasem na całe życie, dlatego warto uniknąć ewentualnych usterek pozostawionych przez ekipę budowlaną. Niska cena usług może równać się dodatkowym kosztom na poprawę ewentualnych błędów fachowców. 

Firma budowlana jest zespołem osób, które biorą określoną sumę pieniędzy i dzielą między sobą - oczywiście po odprowadzeniu podatku. Należy pamiętać także o wystawieniu rachunku. Działalność firmy, która nie wystawia pokwitowania nie jest legalna. Nie wiadomo nawet, czy dana firma budowlana jest legalna jako przedsiębiorstwo. 

Nie należy także wybierać najdroższej ekipy budowlanej. Taka firma zbyt wysoko wycenia swoje usługi - wyżej, niż są one warte. W tym przypadku najlepiej znaleźć złoty środek i zorientować się, jakie obowiązują aktualne stawki. W tym celu warto popytać znajomych, którzy budują dom albo wykonać kilka telefonów do różnych firm budowlanych i porównać koszty. 

jak znaleźć firmę budowlaną

Kontrola prac

W trakcie prac, warto co jakiś czas pojawiać się na terenie budowy oraz kontaktować z jej kierownikiem, aby być na bieżąco z działaniami i postępem pracy. Przekazując teren budowy, najlepiej zacząć od podpisania protokołu. Jest to szczególnie istotne, ponieważ od tej pory wykonawca ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych za ewentualne szkody, które wynikną na terenie budowy. Dotyczy to jednak wykonawcy generalnego. Nie ma zastosowania w przypadku budowy etapami albo systemem gospodarczym. 

Warto także unikać płacenia na podstawie podwykonawczego protokołu bez wcześniejszego ustalenia użycia określonych materiałów. Wiąże się to ze znaczną dowolnością ich wyboru przez wykonawcę, co dla inwestora skutkuje wyższą ceną, np. gdy wykonawca osadzi droższe okna. 

Wybierając ekipę budowlaną, warto kierować się tymi 5 zasadami, dzięki którym można mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Należy także pamiętać o tym, że najlepsze firmy mają najwięcej zajętych terminów. Budując dom lepiej poczekać na profesjonalną firmę budowlaną, gwarantującą wysoką jakość usług. Poświęcając czas na trafny wybór można mieć pewność, że prace zostaną wykonane szybko i sprawnie, a po odejściu ekipy, pomieszczenia będą czyste.

Złóż własne zapytanie o usługę budowlaną i otrzymaj oferty od firm »